Mısır’da tansiyon yükseliyor: 4 ölü 150 yaralı

Perşembe, 6 Aralık 2012 10:19

Kahire’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ile muhalifler arasında çıkan çatışmalarda Mısır basını 4 kişinin öldüğünü, 150 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önündeki çatışmaların dışında, Süveyş ve İsmailiye’de, Hürriyet ve Adalet Partisi merkezleri ateşe verildi. Muhalifler, Cumhurbaşkanı Mursi’nin kararını geri almasında ısrar ederken, Mursi’nin geri adım atmması durumunda Cuma günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde yeniden toplanmaları bekleniyor.

MURSİ HALKA SESLENECEK

Cumhurbaşkanlığı Divan Başkanı Muhammed Rifa el-Tahtavi, ”Cumhurbaşkanı Mursi bugün halka önemli mesajlar vereceği bir konuşma yapacak” dedi. Tahtavi, Mursi’nin göstericilere karşı şiddet kullanılmaması yönünde kesin talimat verdiğini de aktardı.

HALK NEDEN AYAKLANDI

Mursi’nin 22 Kasım’da yayımladığı kararname ve yeni anayasa girişimi, yetkilerini artırıp, yargının kararlarına müdahale etme yolunu kapamıştı. Kurucu Meclis’te jet hızıyla onaylanan anayasa ise 15 Aralık’ta referanduma sunulacak. Liberal, sol ve Hıristiyan gruplar, anayasa taslağındaki bazı maddelere karşı çıktı. İŞTE O MADDELER -Şeriat kuralları hukukun temelidir. -İslam hukuku ile ilgili konularda Sünni İslam’da yetkin otorite olarak görülen El-Ezher Üniversitesi’ne danışılacak. -Mısır ailesinin özü korunacak ve ahlaki değerleri geliştirilecek. -Kadınlar, ailesine karşı sorumlulukları ve dışarıdaki işi arasında denge kurmalı. -Basın özgürlüğü, savaş ve seferberlik zamanları dışında güvence altında olacaktır.

Tags