Mısır’da sokaklar gergin: 17 ölü, 210 yaralı

Cuma, 5 Temmuz 2013 22:30
MDF36001-20-04-2013-02-04-04-227

Mısır’da askeri darbeyle başlayan gerginlik devam ediyor. Mursi taraftarları ile güvenlik güçleri ve muhalifler arasında yaşanan çatışmalarda ülke genelinde 10 kişi hayatını kaybetti.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin önceki gün askeri darbeyle görevden uzaklaştırılması sonrası gerginlik devam ediyor. Ülkede çıkan çatışmalarda ölü sayısı 17′ye yükseldi. Son bilgilere göre yaralı sayısı ise 210.

Cuma namazı sonrası başlayan gerilim Müslüman Kardeşler lideri Bedii’nin “Meydanları terk etmeyeceğiz” açıklamasının ardından daha da arttı.

Muhammed Mursi’yi destekleyen göstericiler, Giza bölgesinden Mısır Devlet Televizyonu’na doğru yürüyüşe geçti.

Ordu kuvvetleri, Mursi karşıtları ile yandaşlarının karşı karşıya gelmesini engellemeye çalışsa da zaman zaman çatışmalar yaşandığı bilgileri geliyor.Adsız

Kahire’deki 6 Ekim köprüsünde iki grup arasında çatışmalar yaşanıyor.

ATEŞ AÇILDI

Nasır City bölgesindeki Rabia El Adeviye Camisi önünde 100 binden fazla Mursi taraftarının toplandığı belirtiliyor. Kahire’nin güneyindeki El Heram mahallesinde devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek yürüyüşü düzenleyenlere açılan ateşte yaralılar olduğu iddia edildi.

TOPLU CUMA NAMAZI

Cumhurbaşkanı Mursi taraftarları başkent Kahire’nin Nasır City bölgesindeki Adeviye meydanında Cuma namazı için toplandı. Mursi’ye destek veren sloganlar atan göstericiler, meydanda namaz kıldı.

SİNA’DA OLAĞANÜSTÜ HAL

Mısır ordusundan yapılan açıklamada ise, Sina yarımadasının güneyinde ve Süveyş’te olağanüstü hal ilan edildiği belirtildi.

HAVAALANINA SALDIRI

Olağanüstü hal ilan edilmesine, Sina yarımadasında El Ariş Havaalanı, orduya ait bir kontrol noktası ve Refha’da bir bir polis karakolunun saldırıya hedef olması gösterildi. Saldırılarda bir asker ölürken, iki asker de yaralandı.

MISIR’IN ÜYELİĞİ ASKIDA

Afrika Birliği de, ordunun yönetime el koyması nedeniyle Mısır’ın üyeliğini askıya aldı.