Mısır’da sessizlik bozuldu! Güvenlik güçleri gerçek mermilerle ateş açtı!

Cuma, 4 Ekim 2013 16:10
misir_darbe_anayasasini_1982_anayasasina_benzetti_h49929

Mısır’da Temmuz ayında bir askeri müdahale sonucu devrilen Müslüman Kardeşler destekli eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin taraftarlarının düzenlediği destek gösterileri çatışmaya dönüştü. Güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanı çevresinde gerçek mermilerle ateş açtığı ve bir Müslüman Kardeşler taraftarının öldüğü bildirildi.

Güvenlik güçleri ve Mısır medyasının bildirdiğine göre başkent Kahire’nin yanı sıra İskenderiye gibi Nil kıyısındaki büyük şehirlerde Mursi destekçileri ile karşıtları arasında çatışmalar yaşanıyor.

Olay yerinde bulunan Reuters muhabiri çatışan grupların yüzlerce kişiden oluştuğunu bildirdi.

Ajansa konuşan bir güvenlik kaynağı, polis ve ordunun gösterinin düzenlendiği Kahire’nin kalbi Tahrir Meydanı’na girişlerden birini kapattığını ve yeni Mursi yanlılarının alana girişini engellemeye çalıştığını belirtti. Şu an binlerce Mursi yanlısı ağustos ayındaki kanlı müdahalelere sahne olan Rabiat’ül Adeviye Medyanı’na ilerliyor.

Reuters muhabiri, askeri araçların Tahrir Meydanı yakınlarında gerçek mermilerle ateş açtığını bildirdi. Sağlık görevlileri Müslüman Kardeşler destekçisinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Çevredeki binalardan Mursi yanlılarına taş atıldığı, göstericilerin de bu saldırıya aynı şekilde karşılık verdiği belirtildi.

Çevik kuvvet ekipleri kısa bir süre önce meydana biber gazıyla da müdahale etmişti.

Tags