Mısır’da ordu yönetime el koydu

Çarşamba, 3 Temmuz 2013 22:20

 

Egyptian Minister of Defense Abdel-Fattah al-SissiMısır Genelkurmay Başkanı El Sissi, anayasanın askıya alındığını, geçici teknokratlar hükümeti kurulacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Mursi’ye verilen sürenin bitmesinin ardından, Mısır Ordusu’ndan beklenen açıklama geldi.

Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sissi yaptığı açıklamada, yaptıkları çağrıya cevap alamadıklarını belirtirken, anayasayı geçici olarak askıya aldıklarını, teknokrat bir geçici yönetim oluşturacaklarını ifade etti.

Uzlaşma sonrası ülkede seçime gidileceğini belirten Sissi şöyle konuştu: “Bu bir sivil sorumluluktur. Taleplerinin karşılanmamasıdır. Askeri güçler tarafından algılanan budur. Mesajın algılanması gerekirr. Politik anlamda güvenin telkin edilmesi gerekir. Mısır askeri güçleri geçtiğimiz ay boyunca doğrudan dolaylı durumu değerlendirebilmek için Mısır ordusu, ulusal uzlaşmayı başarmak için çalıştı.

Yaptığımız uzlaşma çağrıları Başkanlık tarafından reddedildi. Ulusal bir uzlaşma isteğimiz var. Başkan’ın dün yaptığı açıklama 48 saatlik ültimatom bu kitlelerin taleplerini karşılamamıştır. Askeri güçlerin görevi üstlenmesi gerekir. İstikrar ve güven içinde ulusal uzlaşma istiyoruz. Erken seçimin açıklanması gerekmektedir.

Yeni başkan seçilene kadar ara bir hükümetin oluşturulması gerekir. Karararnameler çıkarılmalı. Yeni başkan seçilene kadar teknokrat bir hükümet oluşturulmalı. Mısır askeri kuvvetleri ayakta duracaktır. Güvenlik Bakanlığı ile iletişim içinde olacaktır. Süreç içinde huzur ve barış ortamı için, polis ve yargı kendini adamıştır. Halkların güvenliğini sağlamak için buna adamıştır ve bunun savunmasını yapmaktadır.”

Mursi’ye Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur vekalet edecek

Adülfettah el Sissi, mevcut anayasayı askıya aldıklarını ve seçim yapılıncaya kadar  Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur’un cumhurbaşkanlığı görevi yürüteceğini açıkladı.

MOHAMED_MORSI-2Mursi’den açıklama: “Darbeye karşı durun”

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Muhammed Mursi’nin söz konusu askeri darbeyi kabul etmediği ve Mısırlıları darbeye karşı durmaya çağırdığı bildirildi. Açıklamada Mursi’nin “Şu anda Cumhurbaşkanıyım, aynı zamanda ordunun komutanıyım” dediği ifade edildi.

GÜN BOYU GELİŞMELER

Mısır’da ordunun, halkın taleplerinin yerine getirilmesi için taraflara verdiği 48 saatlik sürenin dolmasına kısa bir süre kala askerler, başkent Kahire’deki devlet televizyonu binasına girdi.

Ordunun, devlet televizyonu binasını zırhlı araçlarla koruma altına aldığı bildirildi.

Canlı yayın departmanında görevli personel hariç kanal çalışanlarının binayı terk ettiğini belirtildi.

Tanklar sokakta

37424_92495_03072013194259_2Mısır’da orduya ait tanklar, başta Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Devlet Televizyonu, Tahrir ve Nahda meydanları olmak üzere gösteri yapılan alanların çevresinde konuşlanmaya başladı.

Tankların meydanlara inmesiyle bazı grupların sevinç gösterileri yaptıkları gözlendi.

Mısır’da birkaç yüz askerin zırhlı araçlar eşliğinde Başkanlık Sarayı’nın yakınlarına konuşlandığı iddia edilirken askerin güvenliği sağlamak için sokaklarda konuşlandığı ileri sürüldü.

Ordudan seyahat yasağı

Mısır ordusu ise Mursi ve üst düzey yöneticilere seyahat yasağı getirdi. Mursi’nin danışmanı ise askeri darbeye barışçıl gösterilerle direnin çağrısı yaptı.

8610259Çatışmalar başladı

Mısır’da yaşanan siyasi kriz, tankların alana inmesinin ardından göstericiler arasında gerginlikler yaşanmaya başladı. Mısır’ın başkenti Kahire’de Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi destekleyenler ile karşıtlarının başlattığı gösteriler kentin değişik alanlarında devam ediyor. Kahire Üniversitesi’ndeki metro istasyonu ile şarkiye vilayetine bağlı Kafrı Şeyh’te, Mursi taraftarlarıyla karşıtları arasında çatışmalar yaşanıyor. Bu arada Mısır Devlet Televizyonu, marşlar eşliğinde askeri filmler yayınlamaya başladı.

Mursi’den “ulusal uzlaşı hükümeti” çağrısı

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ordunun siyasi taraflara verdiği “diyalog” süresinin dolmasına az bir zaman kala dün halka hitaben yaptığı konuşmada önerdiği “milli mutabakat hükümeti kurulabilir” önerisini yineledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ülkedeki tüm siyasi gruplara söz konusu krizden çıkış için ulusal uzlaşı hükümeti kurulmasına dair önerisini tekrarladığı kaydedildi.

Mısır ordusunun, yönetime verdiği 48 saatlik sürenin dolmasının ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, “Anayasal meşruiyeti çiğnemek, demokrasinin uygulanmasını ve Mısır devriminden sonra yaşanan düşünce özgürlüğünü tehdit ediyor. Şiddet olaylarını engellemek ve istikrarı korumanın tek yolu meşruiyeti muhafaza etmekten geçiyor” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin tüm taraflarla diyaloğa açık olduğunu belirten görüşlerine işaret edilerek, “Mısır’da, siyasi krize sebep olan birçok kez tekrarlanan diyalog çağrılarına kapılarını kapatan partilerdir. Kendi taleplerini, Mısır halkının talepleri gibi dayatmaya çalışanlar ve devlet kurumlarının yeniden inşasını istemeyen, Mısır’ı her anlamda geriye götürmek isteyenler var” denildi.

Diyalog çağrılarının tekrarlandığı açıklamada, ülkenin menfaatinin herşeyin üstünde olduğu vurgulanarak, “Herkesin, yönetim karşıtları ve yanlılarıyla binlerce Mısırlının görüşünü ifade etmek için sokaklara döküldüğünü idrak etmesi gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.