Mısır’da Ordu katliamı: 50 ölü

Pazartesi, 8 Temmuz 2013 09:26

Mısır’da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi taraftarlarına sabah namazı sırasında yapılan saldırıda ilk bilgilere göre 50 kişi can verdi. Ölenlerin çoğunun açılan ateşle can verdiği haber veriliyor.

Mısır’da korkulan oldu ve toplu can kayıplarının yaşandığı saldırı yaşandı. Cumhurbaşkanı muhafızları binası önünde olan göstericilere emniyet güçleri müdahale etti. İlk alınan bilgiye göre 50 kişi saldırıda can verdi.

Mısır’da Mursi’ye destek veren ve darbenin karşısında yer alan halka Muhammed Mursi’nin tutulduğu iddia edilen Cumhurbaşkanlığı Muhafız binası önünde polis tarafından müdahale edildi.

1044d14b0e2eb1ebfCan kayıpları, gerçek mermiler kullanılarak, namaz kılan vatandaşların üzerine açılan ateş nedeniyle yaşandı. Şuana kadar gelen ölüm sayısı 50, ancak bu sayının çok artabileceği belirtiliyor. Ölenler arasında anneleri namaz kılarken oynayan iki çocuk da bulunuyor.

Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin Mursi destekçilerine açtığı ateş sonucu ölenler olduğunu, çok sayıda yaralının ise ambulanslarla hastanelere sevk edildiğini belirtti.

Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek için başkent Kahire’nin Nasr kentindeki Rabiatu’l-Adeviyye Meydanı’nda toplanan göstericiler, dün akşam saatlerinde Mursi’nin gözetim altında tutulduğu öne sürülen Cumhuriyet Muhafızları Karargahı’na yürüme kararı almıştı.

Gençler bölgeden çocuk ve kadınları kurtarmaya çalışırken, polis çadırları da sökerek gazla protestocuları dağıtmaya çalışıyor. Mısır’da bütün bunlar yaşanırken Gine kabilesi askerin meşruiyeti olmadıüını belirterek askerde olan gençlerine “Evinize dönün” dediler…

Cumnhuriyet Muhafız binası önünde müdahalede bulunan ordunun zırhlı araçlarla Rabiat’ül Adeviyye meydanına doğru ilerlediği belirtiliyor.