Mısır’da Müslüman Kardeşler’den ayaklanma çağrısı

Pazartesi, 8 Temmuz 2013 16:01

mideast-egypt-sham-35-725x483Mısır’da Mursi yanlısı 52 kişinin öldüğü gösteriler sonrası İhvan’ın siyasal partisi taraftarlarına çağrıda bulundu.

Mısır’ın başkenti Kahire’de bugün en az 52 kişinin ölümüne neden olan katliam sonrasında Müslüman Kardeşler’in (İhvan) siyasal partisi olan Hürriyet ve Adalet Partisi’nden ayaklanma çağrısı geldi.

Partinin facebook sayfasından yapılan açıklamada “devrimi tank ve zırhlı araçlarla, ölen insanların bedenleri üzerinden çalmaya çalışanlara karşı Mısır halkını ayağa kalkma çağırıyoruz” denildi.

MISIR ORDUSU VE İHVAN’IN İDDİASI

Müslüman Kardeşler olayın sabah namazı sırasında askerlerin dua eden göstericilere ateş etmesi sonucu yaşandığını aktarıyor. Mısır ordusu ise “terörist grubun” binaya girmeye çalıştığını iddia ederken, bir subayın öldüğünü bildirdi. İsmini açıklamak istemeyen askeri yetkili ise Mursi taraftarlarının binaya girmeye çalışırken silahlı kişilerin gruba ateş ettiğini söylemişti.

MISIR YENİ BİR SURİYE OLMASIN

Özgürlük ve Adalet partisi ayrıca “Tüm dünyaya da, uluslar arası kamuoyunun ve tüm dünyadaki özgür insanların Mısır’ın yeni bir Suriye olmaması için bu katliamlara müdahale etmesi gerektiği” çağrısında bulunuldu.

MANSUR’UN İSTİFASI İSTENDİ

Mısır’da Güçlü Mısır Partisi Genel Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı adayı Abdulmunim Ebu-l Futuh, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un, ordunun halka ateş açması olayının sorumlusu olduğu için istifa etmesini istedi.