Mısır’da Müslüman Kardeşler ölüme meydan okuyor

Cuma, 16 Ağustos 2013 11:00

sabah-namazinda-katliam-53-olu-misirda-son-durum-_711073_720_400Mısır’da kanlı müdahalenin resmi bilançosu 525 ölü ve 3717 yaralı olarak açıklanırken İhvan cesetleri taşıdığı camiden cuntaya meydan okudu.

Mısır’da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin destekçilerinin oturma eylemlerine yönelik kanlı müdahalenin bilançosu giderek ağırlaşırken Müslüman Kardeşler (İhvan) dün kurbanların cenaze törenlerinde meydan okudu. Müslüman Kardeşler kaynakları kurbanlarla ilgili 1000, 2200 ve 4312 rakamlarını telaffuz ederken Sağlık Bakanlığı dün ölü sayısını 525’e, yaralı sayısını 3717’ye çıkardı. Bakanlığa göre kurbanlardan 202’si başkent Kahire’deki Adeviyye Meydanı’nda, 57’si Nahda Meydanı’nda, kalanları diğer kentlerdeki olaylarda yaşamını yitirdi. Buldozer ve zırhlı araçlarla çadırların yerle bir edildiği Adeviyye ve Nahda meydanlarında ölenler Nasır City’deki El İman Camii’ne taşındı. Reuters muhabiri camide kefenlenmiş 228 ceset saydığını belirtirken sağlık yetkilileri 259 kişinin cesedinin camide olduğunu kaydetti.

Şiddet durmadı

Ordu 14 kentte gece sokağa çıkma yasağıyla gösterileri bitirmeyi hedeflerken Müslüman Kardeşler, cenaze namazı sonrası katliamı protesto için halkı İman Camii’ne çağırdı. Müslüman Kardeşler’in sözcüsü Cihad Haddad “Hep şiddetten uzak ve barışçıl kalacağız. Askeri darbeyi dize getirinceye kadar yolumuza devam edeceğiz” diye çıkıştı. Nobel Barış Ödüllü Muhammed el Baradey’in cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevini bırakmasıyla yara alan geçici yönetimin Başbakanı Hazım Biblavi ise Müslüman Kardeşler’i meydanın boşaltılması yönündeki çok sayıda uyarıyı dikkate almamak ve uluslararası arabulucuların çabalarına karşılık vermemekle suçladı. Önceki gün 21 hükümet binası ve polis merkezine saldırıp 7 kiliseyi ateşe veren Mursi yanlıları dün de Giza’da cami çıkışı valiliğe yürüyüp binayı ateşe verdi.

İskenderiye ve Ariş gibi kentlerde sokağa çıkma yasağına rağmen düzenlenen yürüyüşlerle katliam protesto edildi. Ariş’te ayrıca bir saldırıda 4 asker öldü. Bazı kentlerde Hıristiyanların saldırılar nedeniyle evlerini terk etmeye başladığı bildirildi. Süveyş’te önceki gün gözaltına alınan 84 kişi ‘öldürme ve kiliseleri ve orduya ait zırhlı araçları yakma’ suçlamasıyla askeri başsavcılığa sevk edildi. İskenderiye’de 48 kişi silah ve mermi bulundurdukları gerekçesiyle gözaltına alındı. Kahire’de Nahda’yı kısa sürede boşaltan ama Adeviyye’yi ancak 12 saatte ele geçiren güvenlik güçleri ise dün meydanlardaki enkazı kaldırmakla meşguldü. Darbe karşıtı direnişin merkezine dönüşen Adeviyye Camii’nin yangın nedeniyle ağır hasar gördüğü ortaya çıktı. Askeri helikopterler kent üzerinde gün boyu uçuşlarını sürdürürken pek çok işyerinin yanı sıra bankalar ve borsa kapalı tutuldu. Cezaevinden firar ederken gardiyanları öldürmekle itham edilen Mursi’nin gözaltı süresi ise 30 gün daha uzatıldı.

Mısır medyası katliamı görmedi

Mısır basını kanlı baskınla bölündü. Müslüman Kardeşler’in elindeki Ahrar 25 ve El Şeriya kanalları Adeviyye’den canlı yayınlarla hayatını kaybedenlere odaklandı. ‘Özgürlük ve Adalet’ gazetesi dün basılmazken internet sitesi üzerinden yayına devam etti. Birinci Kanal, Nil Haber gibi devlet televizyonlarının yanı sıra ON TV ve CBG gibi özel kanallar ise ‘silahlı olduklarını’ iddia ettikleri göstericileri, güvenlik güçlerine taş atarken ve yollara barikat kurarken görüntüledi. El Ahram gazetesi “Gösteriler yayıldı, Müslüman Kardeşler fitili ateşledi” manşetiyle çıkarken Rose el Yusuf gösterilerin dağıtılmasını ‘Temizlik’ olarak niteledi. El Ahbar ‘Müslüman Kardeşler kâbusu bitti’ başlığı atarken El Cumhuriyye “Müslüman Kardeşler’in Mısır’ı yakma planı” sözlerini kapağa taşıdı.

Cuntaya ilk yaptırım

Mısır’daki katliama sözlü kınamalar dün fiile döküldü. Fransa, Almanya ve Britanya protesto için Mısır elçilerini çağırırken ABD askeri tatbikatı iptal etti. Danimarka yardımları askıya alırken Norveç askeri satışları dondurdu.
ABD: Başkan Barack Obama güvenlik güçlerinin güç kullanmasını sert bir dille kınadı ve ‘görüş ayrılıklarının şiddet kullanılarak aşılamayacağını’ söyleyerek olağanüstü halin kaldırılması talebini yineledi. “Mısır halkı daha iyisini hak ediyor. Barış dolu, demokratik ve refah bir Mısır görmek istiyoruz. Bizim çıkarımıza olan şey budur” diyen Obama, “Mısır’ın geleceğini biz tayin edemeyiz. Hiçbir siyasi parti veya figürün tarafında da değiliz. Ancak siviller öldürülürken ilişkimiz eskisi gibi devam edemez” uyarısı yaptı. Obama Mısır- ABD ilişkilerinin temel taşı kabul edilen, 2 yılda bir düzenlenen ve eylülde yapılması planlanan ‘Parlak Yıldız’ askeri tatbikatının iptal edildiğini duyurdu. ‘Mısır’ın çok daha tehlikeli bir yola girdiğinin’ altını çizen Obama, ‘darbe’ sözcüğünü kullanmaktan kaçınıp yıllık 1.3 milyar dolarlık yardımın ise kesilmeyeceğini açıkladı.
Fransa: “İç savaş çıkmasını önlemek için ne gerekiyorsa yapılmalı” diyen ve seçime gidilmesi çağrısı yapan Cumhurbaşkanı François Hollande, ‘trajik olaylar karşısında duydukları endişeyi’ dile getirmek için Mısır’ın Paris Büyükelçisi’ni cumhurbaşkanlığına davet ederek görüştü. Hollande olağanüstü hale son verilmesini istedi.

Britanya: Dışişleri “Artan şiddetten duyduğumuz derin endişeyi dile getirmek için dün Mısır’ın Londra Büyükelçisi Eşref el Huli’yi çağırdık” ifadesi yer aldı.

Almanya: Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Mısır elçisine ‘kan dökmeye son verilmesi gerektiğini’ söyledi.

Danimarka: Danimarkalı yetkililer, ‘Mısır hükümeti ve kamu kurumları ile doğrudan işbirliği ile yürütülen 2 proje için’ Dünya Bankası ve Uluslararası Çalışma Örgütü vasıtasıyla yaptığı 5.3 milyon dolarlık para yardımını askıya aldığını açıkladı.

Tunus: İktidardaki Nahda’nın lideri Raşit Gannuşi, yaşananları ‘hukuki ve anayasal düzenin altının üstüne getirilmesinden doğan felaket’ olarak niteleyip “Sisi’ye destek verenler, isteyerek veya istemeyerek bu katliama ortak olmuşlardır” dedi.

Norveç: Mısır’a yapılan askeri ekipman ihracatını ‘kısa süre önce’ dondurduğunu duyurdu.

Pakistan: Dışişleri tüm taraflara itidal çağrısı yapıp Mısır hükümetinden siyasi tutukluları bırakmasını talep etti.

Afganistan: Hükümet sivil göstericilerin öldürülmesi kınayarak en kısa sürede barışçıl bir çözüm diledi.

İspanya: İspanyol yetkililer, olayların akabinde ‘aşırıcı grupların’ kamu binalarına ve kiliselere saldırmasını kınadı.

Vatikan: Papa Francis ‘barış, diyalog ve uzlaşı’ için dua etti.

Birleşik Arap Emirlikleri: Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘geçiş sürecinde azami bir biçimde kendine hakim olan Mısır yönetiminin önlem almasının son derece anlayışla karşılandığı’ belirtildi. Olayların ‘şiddet ve tahrik dilinden konuşan aşırıcı grupların suçu olduğunu’ savunan BAE, tarafları ulusal diyaloğa ve uzlaşmaya çağırdı.

Bahreyn: Mısırlı yetkililerin yeniden istikrar ve barış sağlamak için aldıkları önlemlerin, yurttaşların haklarını korumaya yönelik olduğunu savundu. Mısır’ın ‘Arap ve İslam dünyasındaki lider rolünü geri alması için’ diyalog çağrısı yaptı.

Rusya: Dışişleri sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, halka “Mısır’a gitmeyin” uyarısı yaptı. Mısır’da bulunan 60 bin Rus vatandaşından da büyük kentlerden ve gösteri alanlarından uzak durmalarını istedi.

İran: Mısır halkına başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Orduyu, özgürlük talep eden büyük Mısır halkına karşı baskı uygulamamaları konusunda uyarıyorum. Mısır halkı, İslam ve demokrasi yolunda ilerlemektedir ve tüm dünya, taleplerine saygı göstermek zorundadır” dedi. (radikal.com.tr)