Mısır’da katliam sonrası ilk istifa!

Perşembe, 15 Ağustos 2013 09:31

muhammed-el-baradey12Darbe sonrasında göreve getirilen Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el Baradey, görevinden istifa etti.

Mısır’da ordunun yönetime el koymasının ardından göreve getirilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el Baradey, “uzlaşı için siyasi alternatif yolların açık olduğu halde güvenlik güçlerinin darbe karşıtı göstericilere müdahale etmesini protesto etmek için” görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Baradey, Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’a sunduğu istifasında, ulusal uzlaşı ve gösterilerin bastırılması için alternatif barışçıl çözümler olduğunu vurgulayarak uzlaşının Mısır’ın içinde bulunduğu durumda ağır bedellerle kazanılacağını belirtti.

Baradey istifasında, “Ben ulusal uzlaşı ve gösterilerin bastırılması için alternatif barışçıl çözümler olduğunu görüyorum. Barış ve uzlaşı, nihayetinde gelecektir. Geçmiş tecübelerimiz bunu gösteriyor. Ancak, bu uzlaşı, bence kaçınılması mümkün olan ağır bedeller neticesinde olacak” ifadelerini kullandı.

Mısır’da devrimin getirilerinin korunmasını temenni eden Baradey, şunları ifade etti: “Mısır’da 25 Ocak 2011 devriminin kazanımlarını korunmasını ve halkın emellerini gerçekleştirmesini temenni ederek istifamı sunuyorum. Devrimle gelen kazanımlar, özgürlük, demokrasi, sosyal adalet ve eşitlik içinde yaşanan bir ülke olmak için uğrunda kurbanlar verilmiş kazanımlardır. Tüm çabalarımı bu ilkelerin korunması için harcadım. Bu ilkelere ve ancak ulusal uzlaşı, sosyal barış ile ilerleyebileceğini inandığım bu vatana vefalı kalacağım.

Dini maşa olarak kullanan teşkilatlar, ülkenin kutuplaşmasında başarılı oldu. 1 yıl Mısır’ın tarihi boyunca yaşadığı en kötü yıl oldu. Siyasette ötekileştirme, halk arasında bölünmeye ve kutuplaşmaya katkı sağladı. Bu nedenle 30 Haziran halk intifadasının bu duruma bir son vermesi, ülkeyi devrimin ilkelerine uygun yoluna sokması gerekirdi. Bu, beni yönetime katılmama sevk eden etkendi ancak durum başka yönelere kaydı ve daha fazla kutuplaşma ve tehlikeli bölünmeye yol açtı. Şiddetin şiddeti doğurması nedeniyle toplum, parçalanma tehditi altında.”

Temerrüd Hareketi’nden suçlama

Mısır’da Temerrüd (İsyan) Hareketi, ordunun yönetime el koymasının ardından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Yardımcısı Barade’yi “sorumluluktan kaçmak” ile suçladı.

Ülkede “30 Haziran gösterilerini” başlatan Temerrüd Hareketi’nin resmi internet sayfasında yer ala açıklamada, “Böyle tarihi bir anda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el-Baradeyi’nin istifa etmesi sorumluluktan kaçmaktır. Kendisinden uluslararası kamuoyuna ve uluslararası topluma durumu izah etmesini ve ülkenin milli güvenliğini tehdit eden çok tehlikeli, örgütlenmiş bir terörizm ile mücadele edildiğini anlatmasını bekliyorduk” denildi.

Baradey, “uzlaşı için siyasi alternatif yolları açık olduğu halde güvenlik güçlerinin darbe karşıtı göstericilere müdahale etmesine” tepki göstererek görevinden istifa etmişti.