Mısır’da gerilim tırmanıyor: 30 ölü

Cumartesi, 6 Temmuz 2013 09:36

130705misir_yan.hlargeMısır’daki gerginlik Müslüman Kardeşler örgütünün ‘direnme’ kararının ardından daha da arttı. Sokaklara dökülen Mursi yandaşları ile karşıtlar ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Son açıklanan rakamlara göre ülke genelinde 30 kişi hayatını kaybetti.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin önceki gün askeri darbeyle görevden uzaklaştırılması sonrası gerginlik devam ediyor.

Dün başlayan gece de devam eden olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 30′a yükseldi. Yaralı sayısının ise 200′ün üzerinde olduğu belirtiliyor.

Cuma namazı sonrası başlayan gerilim, Müslüman Kardeşler lideri Bedii’nin “Meydanları terk etmeyeceğiz” açıklamasının ardından daha da arttı; Mursi taraftarları, Adeviye Meydanı’nı doldurdu.

Adeviye Meydanı’ndan Devlet Televizyonu’na doğru yürüyüşe geçen kalabalık grup, asker engeliyle karşılaştı.

Grup, ardından yönünü 6 Ekim köprüsüne çevirdi. Burada da karşıt görüşlü iki grup arasında uzun süren çatışmalar yaşandı. Orduya ait zırhlı araçların bölgeye gelmesiyle olaylar yatıştı.

Mursi karşıtlarının toplandığı Tahrir Meydanı gecenin ilerleyen saatlerinde boşalsa da Mursi yandaşlarının toplandığı Adeviye Meydanı’ndaki kalabalık, bekleyişini sürdürüyor.

Ülkenin güneyindeki Asyut kentinde, valilik binası önünde, güvenlik güçleri ile Muhammed Mursi’yi destekleyen göstericiler arasında çatışmada çıktı. Çatışmada 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Başkent Kahire’de, taraftarları devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ordu tarafından ev hapsinde tutulduğu Savunma Bakanlığı’na yürüdü.

Uluslararası haber ajansı Reuters, yüzlerce Mursi taraftarının açılan ateşle durdurulduğunu ileri sürdü. Çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetti.

Mısır ordusundan yapılan açıklamada ise, askerlerin göz yaşaratıcı gaz ve kuru sıkı kullandıkları belirtildi. Açıklamada askerlerin mermi kullanmadığı da vurgulandı.

TOPLU CUMA NAMAZI
Cumhurbaşkanı Mursi taraftarları başkent Kahire’nin Nasır City bölgesindeki Adeviye meydanında Cuma namazı için toplandı. Mursi’ye destek veren sloganlar atan göstericiler, meydanda namaz kıldı.

POLİS VE ASKERE SALDIRI
Sina Yarımadası’nda gece saatlerinde düzenlenen iki ayrı saldırıda 4 polis hayatını kaybetti. Bölgede dün sabah saatlerinde de Mısır ordusuna ait kontrol noktalarıyla, El Ariş havaalanı ve Refah’ta bir polis karakoluna silahlı gruplarca saldırı düzenlenmişti. Saldırılarda bir asker hayatını kaybetmiş, 2 asker de yaralanmıştı.

SİNA’DA OLAĞANÜSTÜ HAL
Saldırılar sonrası Mısır, Gazze sınırını kapattı. Süveyş ve Güney Sina’da ordu alarm

Tags