Mısır’da devrimin yıldönümünün bilançosu: 49 ölü!

Pazar, 26 Ocak 2014 11:40

Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan “25 Ocak Devrimi”nin üçüncü yıldönümünde düzenlenen protestolar çatışmaya dönüştü. Hükümet yanlılarıyla muhalifler arasında yaşanan şiddet olaylarında en az 49 kişi yaşamını yitirirken binden fazla kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

sağlık bakanlığı’ndan bu sabah yapılan açıklamada, dünkü çatışmalarda 49 kişinin öldüğü 247 kişinin ise yaralandığı bildirildi. Ancak gayrıresmi kaynaklar ölü sayısının neredeyse iki katı olduğunu ifade ediyor.

İçişleri Bakanlığı ise ülke genelinde 1079 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

En kanlı çatışmalar, Minye, Giza ve İskenderiye vilayetlerinde yaşandı. Kahire’nin doğusundaki Elf Mesken mahallesinde de çok sayıda ölü olduğu öne sürüldü ancak resmi rakam açıklanmadı. El Cezire’nin aktardığına göre iki görgü tanığı en az dokuz kefenlenmiş cesedin fotoğraflarını çekti.

Uluslararası basın kuruluşları şiddetin hedefinin ağırlıklı olarak geçtiğimiz yıl 3 Temmuz’da ordunun müdahalesiyle devrilen Muhammed Mursi destekçileri olduğunu ifade etti.

Müslüman Kardeşler’in açıklamasında ülke genelinde 50′den fazla grup üyesinin öldürüldüğü iddia edildi. Ancak geçmişte zaman zaman Müslüman Kardeşler’den yapılan böyle açıklamaların abartılı olduğu daha sonra ortaya çıkmıştı.

Bu arada dün Berlin’den New York’a dünyanın dört bir yanında Mursi yanlılarına destek gösterileri de düzenlendi.