Mısır yönetimi, Müslüman Kardeşleri ‘terör örgütü’ ilan etti

Çarşamba, 25 Aralık 2013 09:56

Mısır’ın kuzeyinde Dekhaliyye ilindeki Mansura Emniyet Müdürlüğü binasına dün düzenlenen bombalı saldırıda 14 kişi öldü, 130 kişi yaralandı. Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmasa da hükümet, patlamadan Müslüman Kardeşler’i sorumlu tuttu.

Geçici Başbakan Hazım Biblavi, saldırının hemen ardından Müslüman Kardeşler’i terör örgütü ilan ederken, sorumluluğu reddeden teşkilat saldırıyı kınadı. Biblavi’nin bu adımla, halihazırda pek çok lideri tutuklanan ya da aranan İhvan’ın, 14-15 Ocak’taki anayasa referandumu öncesinde ‘siyaseten daha da tecrit edilmesini hedeflediği’ yorumu yapıldı.

Kurbanların çoğu polis

Nil deltasındaki Mansura’da sabaha karşı meydana gelen bu patlama, özellikle güvenlik güçlerinin hedef alındığı Sina Yarımadası’nda gerçekleşenler hariç, Müslüman Kardeşler kökenli cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 3 Temmuz’da devrilmesinden bu yana yaşanan en kanlı saldırı oldu. Mısır medyası, cep telefonuyla infilak ettirilen bomba yüklü aracın kullanıldığı saldırıda ölen ve yaralananların çoğunun polis olduğunu yazdı. Saldırıdan Mansura Emniyet Müdürü Sami Meyhi ağır yaralı olarak kurtulurken, iki yardımcısı öldü. Beş katlı binanın bir kısmının çöktüğü saldırıda, yakınlardaki bir benzin istasyonu, araçlar, bazı işyerleri ve evler de büyük zarar gördü.
Biblavi ise saldırıdan doğrudan Müslüman Kardeşler’i sorumlu tutmadı. Ancak sözcüsü Şerif Şevki’nin resmi ajans MENA’da yayımlanan açıklamasında Biblavi’nin, İhvan’ı ‘terör örgütü’ ilan ettiği belirtildi. ‘Sıradaki adımı 14-15 Ocak’taki anayasa referandumu olan siyasi geçiş sürecini baltalamayı amaçlayan’ bu saldırının ardından hükümetin ‘terörle mücadeleyi bırakmayacağını’ belirten Şevki şu ifadeleri kullandı: “Biblavi, İhvan’ı terör örgütü ilan etti. Bu kararı, İhvan’ın, kan akıtan ve Mısır’ın güvenliğiyle oynayan bir terör örgütü olarak kötü yüzünü ortaya koymasından sonra aldı. Biblavi, İhvan’ın gerçekleştirdiği bu tür terör eylemlerinin kendilerini yol haritasını uygulamaktan ve vatandaşları da referandumda sandığa gitmekten alıkoymayacağını söyledi.”

İhvan şiddetle kınadı

Müslüman Kardeşler ise yazılı açıklama yaparak şunları kaydetti: “Saldırıyı olabilecek en şiddetli şekilde kınamaktayız. Asla bu tarz saldırılar içinde olmayacağız. Müslüman Kardeşler bu saldırıyı Mısır halkının birliğine doğrudan bir saldırı olarak görmektedir ve sorumluların adalet teslim edilmesi amacıyla derhal soruşturma talep etmektedir.”