Mursi yargılanıyor: Suçlu bulunursa ya idam edilecek ya da ömür boyu hapis yatacak

Pazartesi, 4 Kasım 2013 11:49
Mursi

Mısır’ın darbeden önceki seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi bu gün mahkemeye çıkıyor. Temmuz ayından beri tutuklu bulunan Mursi ve İhvanın diğer 14 üst düzey isminin yargılanmasına bugün başlandı. Mahkeme etrafında geniş güvenlik önlemleri alınırken Mursi mahkemeye havayolu ile ulaştırıldı. Mısır radyosu Mursi’nin uzaktan sivil kıyafet ile görüldüğünü bildirdi. Mahkeme’nin önünde protestocuları önlemek için mahkemenin yapılacağı yer dün gece son anda değiştirildi. Fakat kısa sürede Mursi’nin getirildiği mahkemenin önüne de protestocular gelmeye başladı. Mursi kendinden önceki Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in yargılandığı mahkemde yargılanıyor. Mursi’nin mahkeme sürecinin çok gergin geçeceği ve protestocular ile güvenlik gücleri arasında her an sert çatışmaların yaşanabileceğinden korkuluyor.

Mursi (1)

Muhammed Mursi ve 14 İhvan lideri 2012 Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı sarayı önündeki protestocuları öldürmeye teşvik etmek suçundan yargılanıyor. Mursi suçlu bulunursa ömür boyu hapis cezası ya da idam cezası alabilir. Mursi ve İhvan liderlerinin mahkemede görevden indirilmelerinin yasadışı olduğununu dile getirmeleri bekleniyor. Mursi’nin baş danışmanlarından Wael Haddara BBC radyosuna yaptığı açıklamada ”Savcılar ordu tarafından atandı, genel kurmay ordu tarafından atandı ve bütün sistem ordudan oluşuyor. İnsanlar hala bu maskaralığın adil ve tarafsız olacağını düşünebiliyor.” dedi

Mursi (4)

Mursi demokratik seçimle göreve geldikten sonra 13 ay görevde kalabilmiş 3 Temmuz’da askeri darbe ile görevden indirilmişti. 4 aylık tutukluluk süresince yoğun olarak sorgulanan Mursi avukatları ile görüştürülmedi ve ailesi ile sadece iki defa telefonda konuşabildi. Temmuz ayından beri ilk defa sesini duyuracak olan Mursi’nin yargılanmasının televizyonda gösterilip gösterilmeyeceği henüz bilinmiyor.