Mimarların “Kentsel Dönüşüm”ü

Çarşamba, 27 Şubat 2013 15:41

Kalebodurla_Mimarlar_Konusuyor_toplantisinda_kentsel_donusum_ele_alindi_48488_9673dTürkiye’nin son dönemde en çok duyduğu kelimelerden bir tanesi “Kentsel Dönüşüm”… Aslında her şey özellikle 1960 yılı ve sonrasında köylerin merkeze doğru kaymaya başlaması ile başladı. Bu, plansız kentleşme, tarım alanlarının bozulması ve kaçak yapılaşma-gecekondu gibi problemleri de beraberinde getirdi.

1999 Marmara Deprem’inde 17 binden fazla vatandaşın riskli binalar yüzünden hayatını kaybetmesi, birçok insanında evsiz kalması ile Türkiye’de yapıların yenilenmesi gerektiği konusu bir kez daha konuşulmaya, tartışılmaya başladı.

Gelenekselleşmeye başlayan ilkinde “21. yüzyılda neden böyle camiler yapıyoruz?” konusunun tartışıldığı “Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor” etkinliğinin ikinci toplantısı 9 Şubat’ta yine Kapadokya’da yapıldı. İşte bu ikinci toplantının ana konusu da “Kentsel Dönüşüm” oldu. Nuri Çolakoğlu’nun moderatör olduğu toplantıya Emre Aralot, Prof.Dr. Suha Özkan, Doç.Dr Abdi Güzer, Yrd.Doç. Erbatur Çavuşoğlu, Faruk Göksu ve Gazeteci Ercan İnan konuşmacı olarak katıldı.

Başta mimarlar olmak üzere yaklaşık 70 sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda mimarlar, şehir planlamacıları ve gazeteciler kentsel dönüşümün kendileri için ne ifade ettiğini, nasıl bir dönüşüme gidilmesi gerektiğini ve bu konuda doğru bilinen yanlışları örnekler ile anlattı.