Milyon Maske Yürüyüşü tüm dünyayı sardı. İngiltere’de göstericiler polisle karşı karşıya geldi

Çarşamba, 6 Kasım 2013 12:38

Buckingham Palace Anonymous protestAnonymous adlı internette sansür ve izleme karşıtı hacktivist grubun dünya çapında organize ettiği yürüyüşe Dublin Washington, Melbourne, Varşova, Beyrut ve Madrid de dahil olmak üzere dünyanın 400 şehri katıldı. Twitter üzerinden organize olan yürüyüş #MillionMaskMarch hashtag’i ile yayıldı.

Londra’daki yürüsüyte Trafalgar meydanından parlamento binası ve Buckingham Sarayı önüne gelen yüzlerce Anonymous maskeli göstericiden 11 kişi polisle yaşanan itişmenin ardıdan göz altına alındı. Göstericiler Buckingham Sarayına havayı fişek attılar. Havai fişek gösterilerinin yapıldığı geleneksel ‘Bonfire’ gecesine denk gelen gösteride Victoria anıtının yanında ateş yakıldı. Gösteride Nelson heykeli ve Victoria anıtı zarar gördü.

Russel Brand:

Russel Brand (2)

Gerginlik artınca polis göstericileri Buckingham Sarayın’dan uzaklaştırıdı. Gösteriye komedyen ve New Statesman dergisinin yeni editörü Russel Brand de katıldı. Brand geçtiğimiz günlerde BBC televizyonunda yayınlanan haber programı Newsnight’a konuk olmuş ve dünya çapında adaletsiz sisteme karşı bir devrim yapılması gerektiğini söylemişti. Asla oy vermediğini söyleyen Russel Brand, siyasi partilerden umudunu kestiğini söyleyerek devrim çağrısı yapmıştı.