Milli Takım Fatih Terim’e emanet

Cuma, 23 Ağustos 2013 10:00

tff710_MHYLLAbdullah Avcı ile yolların ayrılmasından sonra Türkiye Futbol Federasyonu’nun teklifte bulunduğu Terim görevi kabul etti. Bir yıllık sözleşme imzalayan Terim, tam yetki ile görevde olacak.

Futbolun zirvesinde hareketli bir gün yaşandı. Gözler ilk olarak Galatasaray Başkanı Ünal Aysal ile Fatih Terim arasında yapılan zirveye çevrildi. 11.00 sularında Florya’da buluşan Aysal ile Terim arasındaki zirve yaklaşık 1.15 saat sürdü. Ardından Bodrum’a giden Aysal, kısa bir açıklamada bulunarak, “Fatih Terim’e elemelerdeki 4 maçta A Milli Takımı çalıştırması için izin verdik. Terim isterse mayıs ayına kadar federasyona her türlü desteği verebilir” dedi. Başkan Ünal Aysal, Fatih Terim, TFF’den hiçbir ücret talep etmeyeceğini de bildirdi.

ISRARCI OLDU

Sabah saatlerinde oluşan hava olumlu değildi. Hatta TFF’nin, Ünal Aysal’ın “4 maç ve danışmanlık” şartına sıcak bakmadığı, başka teknik adamları gündemine aldığı dedikoduları havada uçuştu. Ancak TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Fatih Terim ile bir kez daha görüşerek kararlılığını gösterdi ve başarılı teknik adamı ikna etmek için yoğun bir çaba harcadı. Akşam saatlerinde taraflar anlaştı ve Fatih Terim, A Milli Takım’ın başına geçti.

A Milli Takım’ın başına geçen Fatih Terim’in gelecekteki görev süresiyle ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldı. Terim için 1+3 formülü üzerinde duran TFF’nin, Mayıs ayında tecrübeli hoca ile yeniden durum değerlendirmesi yapacağı ileri sürüldü. Galatasaray’la sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan Terim’in, A Milli Takım ve Galatasaray’daki geleceğiyle ilgili kararını Mayıs’ta vereceği iddia edildi.

İşte ilk sözler:

BU GÖREV BENİM İÇİN KAÇINILMAZ

Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü görevine getirilen Fatih Terim dün akşam Türkiye Futbol Federasyonu binasında düzenlenen törenle 1 yıllık sözleşme imzaladı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleri de törende hazır bulundu.

Sözlerine kendisine duyulan güven nedeniyle Başkan Demirören’e teşekkür ederek başlayan Terim, hedeflerinin 2014 Dünya Kupası’na katılmanın çok ötesinde olduğunu söyledi. Deneyimli çalıştırıcı, “Konu Milli Takım olunca başka bir şeyin önemi kalmıyor. Türk insanı, Türk futbolunun çevresinde birleşecektir. Kulübümün de anlayışıyla bu görev bizim için kaçınılmaz oldu. Eğer herkes birlikte olmazsa ne ben, ne de bir başkası hiçbir şey yapamayız. Her fert bize yardımcı olacak. Herkesin emeğiyle istediğimiz yere ulaşacağız” diye konuştu.

‘TEŞHİSİ KOYACAĞIZ’

Süratli bir şekilde görev dağılımı yapacaklarını kaydeden Fatih Terim, “Bir an önce teşhisi koyup, tedaviye başlamak istiyoruz. ’2014 Dünya Kupası’na gider miyiz?’ Soru bu ancak bizim anlaşmamız bundan çok daha öte bir şey. Esas işimiz, olmayan şeyleri bir an önce yapmaktır” dedi.

‘SORUNLARI ÇÖZECEK KİŞİ YANIMIZDA’

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Fatih Terim’le birlikte yeni bir döneme başladıklarını söyledi. Galatasaray ve Terim’e teşekkür eden Demirören, “Futbolda yaşam devam ediyor. Türk futbolunda sorunlar çok, çözüme ulaştıracak kişi de yanımızda. Hem çok başarılara ulaşmış, hem de halen başarıya aç olan Sayın Fatih Terim ile anlaştık. Ben öncelikle hem Galatasaray camiasına, hem de Galatasaray’da çalışırken ağır bir sorumluluk alarak Milli Takım görevini de kabul eden hocamıza çok teşekkür ediyorum. Hocamız inatla bizden para talep etmiyor, ama ben ısrarla her görevin bir karşılığı olduğuna inanıyorum. İlk yönetim kurulu toplantımızda bunu sonuçlandıracağız” ifadelerini kullandı.

PARASI HAYIR KURUMLARINA

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ile yaptığı görüşmelerde para konusunu hiç gündeme getirmeyen Fatih Terim’in kendisine verilecek ücretin hayır kurumlarına aktarılmasını istediği ortaya çıktı. Terim’in bu davranışının yönetim kurulu üyelerinin büyük takdirini topladığı bildirildi.

‘ALLAH ÇALIŞANIN YOLUNU AÇIK EDER’

Fatih Terim, Milli Takım’da çalışma konusunda zaman sıkıntısı yaşamayacağının altını çizdi. Ay-yıldızlı hoca, “Bizde zaman sorunu yok. Allah yolumuzu açık etsin. Allah çalışanın yolunu açık ediyor zaten” dedi.