Milli Eğitim Bakanı’ndan: Muhalefetin senelerce uğraşsa da başaramayacağı şeyi, biz 5 günde başardık

Pazar, 2 Haziran 2013 22:06

5225-122MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul’da Taksim Gezi Parkı olaylarını değerlendirirken, “Bu olaylar, iktidar olarak ne kadar başarılı ve becerikli olduğumuzun bir göstergesi.

Bakan Nabi Avcı, Eskişehir’in Çifteler ilçesindeki Sakaryabaşı Turistik Otel’de ilçenin sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile biraya geldi. Bakan Avcı toplantı öncesinde gazetecilerin Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili sorularını yanıtladı. Taksim, Eskişehir, Ankara, İzmir ve başka illerde olayların çıktığını hatırlatan Nabi Avcı, şöyle konuştu:

“Cereyan eden olaylarla ilgili ilk değerlendirme şu olabilir; Bir defa bütün bu olaylar bizim iktidar olarak ne kadar başarılı ve becerikli olduğumuzun bir göstergesi. Muhalefetin senelerce uğraşsa da başaramayacağı bir şeyi biz 5 günde başardık ve normal koşullarda bir araya gelmesi düşünülemeyecek olan bir birinden çok farklı kesim, grup, fraksiyonları toz duman içerisinde bir birleriyle buluşturduk.”

Milli Eğitim Bakanı Avcı, bu gösterilere katılan gençlerin tu toz duman dağıldıktan sonra, yanlarında yürüyenlerin kimler olduklarını gördüklerinde çok şaşırabileceğini ifade ederek şöyle dedi:

“Çünkü medyadan da takip ettiğimiz ve gelen bilgilere göre birbiriyle imtizaç etmesi, birlikte davranması, birbirleriyle aynı yoldan yürümesi düşünülemeyecek olan farklı kesimleri bir araya getirdiğimiz bir süreç. Yani bu gaz bulutları dağıldığı zaman koltuğunun altında Orhan Pamuk’un kitabını taşıyan Açık Radyo dinleyicileri ile yanlarında koltuğunun altında ulusal gazeteleri taşıyan beyaz bereli çocukları görürlerse hiç şaşırmasınlar.”

“YAPILANLARI KAMUOYUNA ANLATAMADIK”

Taksim’de yapılanları kamuoyuna yeterince net olarak anlatamadıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı şu şekilde konuştu:

“Olayın çıkış nedenleri, Taksim’de gerçekten yapılmak istenen nedir? Protesto edilen nedir bunlar? İnsanların ve gençlerin kafalarının çok net olmadığını görüyoruz. Burada tabii bizim de meseleyi, meseleleri yeterince net, açık, ayrıntılı biçimde kamuoyuyla paylaşmamızın da rolü olabilir. Çünkü özellikle Taksim Gezi Parkı’nda yapılması düşünülen işle protestocuların gündeme getirdikleri proje aynı şey değil, bunu müteahhit defalarca, gerek İçişleri Bakanı, gerek belediye başkanı açıkladığı halde ne yazık ki hala kamuoyunun özellikle bu gösterilere katılan gençlerin bu konuyu pek de doğru algılamadıklarını görüyoruz.”