Milli Eğitim Bakanı protestocularla görüştü

Cuma, 5 Nisan 2013 16:01

yok_3859MEB binası önüne gelen Gençler Meydana Derneği (Genç-Der) üyesi 12 kişi, Başbakanlık girişinden bakanlığa gitmek istedi. Polis, grubun buradan geçişine izin vermedi. Bunun üzerine polis ile eylemciler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Görüşmenin ardından eylemciler, polis ekiplerinin yönlendirdiği taraftan bakanlığın avlusuna geçti. “Üniversitenin tüccarı, bilimin düşmanı YÖK’ü kapatacağız” şeklinde slogan atan grup, “YÖK’ü kapatacağız” pankartı açtı.

YÖK TOPLUMA VE ÖĞRENCİLERE BASKI YAPIYOR

Grup adına yapılan basın açıklamasında, Genç-Der Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, YÖK’ün kapatılması üniversiteleri ve öğrenciler temsil etmediği gerektiğini belirtti. Kavas, “YÖK darbe ile hesaplaşmaktır. Çünkü YÖK topluma ve öğrencilere baskı yapıyor” dedi.

BAKAN AVCI EYLEMCİLERLE, MAKAMINDA GÖRÜŞTÜ

Ardından YÖK’ün kapatılması için Bakan Nabi Avcı ile görüşme talebin bakanlık Özel Kalem Müdürlüğü’ne ileten iki temsilciye Bakan Avcı’dan olumlu cevap geldi. Bakan Avcı, Ayşen Ece Kavas ve Onur Keşt isimli iki temsilci ile makamında yaklaşık 1 saat görüştü. Çıkışta açıklama yapan Ayşen Ece Kavas, “Milli Eğitim Bakanı’yla görüştük. Biz YÖK’ün kapatılmasını ve öğrencilerin önünün açılması gerektiğini, aksi taktirde başka hiçbir şeyintartışılamayacağını söyledik. Kendisi de ‘zaten YÖK’ün çürümüş bir kurumolduğunu, hükümetin de bunları söylediğini’ tekrardan dile getirdi. YÖK’ün çürümüş bir kurum olduğunu kendisi de söylemiş oldu. Biz aynen böyle düşünüyoruz, YÖK’ün kesinlikle kapatılması gerektiğini düşünüyoruz. Bakan Avcı, yüksek öğretim konusunda çerçeve bir yasa hazırlanacağını, üniversitelerin kendi haklarında karar verebileceklerini ifade etti” şeklinde konuştu.Grup açıklamanın ardından olaysız şekilde bakanlıktan ayrıldı.