Milano Moda Haftası’yla Sezonun Hatları Belirdi

Pazartesi, 30 Eylül 2013 17:14

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Dipnot Özel/ Başak Gürgan – Bu haftanın en önemli moda etkinliği kuşkusuz Milano Moda Haftası’ydı. New York ve Londra’nın ardından, kalbi moda ile birlikte çarpan herkesin gözleri Milano’ya çevrildi. Özellikle ayakkabı konusunda dünyanın bir numarası olduklarını savunan İtalyanlar, modanın diğer kulvarlarındaki iddialarını da Milano Moda Haftası’nda yinelediler.

Milano Moda haftası başladığında o sezon kadının çizgileri netleşir. Bana kalırsa, New York ve Londra’daki podyumlar, yaratıcılığın uç noktalara ulaştığı, marjinal tasarımlara daha çok yer veriyor. Bu aslında izleyici olarak oldukça göz doyurucu ve eğlenceli. Özellikle Londra tekstil sektörüne adeta bir sanat dalı olarak yaklaşıyor. Öyle ki, bu iki moda haftası tüm coşkusu ve görkemiyle geride kaldıktan sonra yine de akıllarda o sezon gerçekten ne giyileceği, nasıl görünüleceği hakkında soru işaretleri kalıyor. Bu noktada yardımımıza Milano Moda Haftası yetişiyor. Milano bize hikayenin aslını anlatıyor, sezon ile ilgili en doğru tüyoları fısıldıyor gibi geliyor her sene bana.
Görünen o ki, 2014 Bahar/Yaz koleksiyonlarında en fazla karşımıza çıkacak renkler, denizi anımsatan mavinin her tonu, gün batımında yer alan parlak turuncu, kırmızı, fuşya, sarı ve altın rengi, natürel kum rengi tonları ve yazın vazgeçilmez rengi olan beyaz. Kadınlar bu sezon, zarafetlerini sergileyecek uçuşan hafif kumaşlı parçaların yanı sıra ultra dar elbise ve eteklerle cazibelerini vurgulayacak kıyafetleri aynı gardıropta toplayabilecekler. Buradayım diye bağıran çarpıcı baskılar ve geometrik desenler de sezonun olmazsa olmazlarından. Bu sezon ayrıca metalik renklerin de geri dönüş sezonu. Sezonun pırıltısı metalik renklerle de sınırlı kalmıyor. Hem gündelik hem de gece kıyafetilerini süsleyen pullarla da kadınların günün her saati ışıldayacağı bir yaz bizi bekliyor.
Milano Moda Haftası’nda en beğendiğim şovlar ise Marni, Etro, Emilio Pucci, Dolce&Gabanna ve Gucci oldu.