Michael Brown’ı vuran polis: Vicdanım rahat

Çarşamba, 26 Kasım 2014 10:04

ABD’nin Missouri eyaletinin Ferguson kasabasına, 18 yaşında silahsız siyah bir genci vurarak öldüren polis memuru “yargılanmasına gerek olmadığı” kararının ardından ilk kez konuşarak, vicdanının rahat olduğunu söyledi. Karara yönelik protestolar ise ABD’nin başka şehirlerine de yayıldı.

New York’ta protestocular Brooklyn Köprüsü’nü kısa süreliğine trafiğe kapatırken, Atlanta, Boston, Los Angeles ve Minneapolis’te de protesto vardı. Cleveland’de ise polisin elinde sonradan gerçek olmadığı anlaşılan bir silah tutan 12 yaşında bir çocuğu vurarak öldürmesi protesto edildi.

Michael Brown’u vuran polis konuştu

ABC televizyonuna röportaj veren Darren Wilson isimli polis, “Kalbinize ve aklınıza dönüp baktığınızda, Michael Brown beyaz olsaydı, tüm olay yine aynı şekilde gelişirdi diyebiliyor musunuz?” sorusuna “Evet” diye cevap verdi. Polis memuru, “Hiç bir şüphe yok mu?” diye soran muhabire, “Yok” dedi.

141126015824_ferguson_us_protestor_624x351_afp_nocreditWilson, Brown’la yaşanan olayda kendisini güreşçi Hulk Hogan’ı durdurmaya çalışan beş yaşında bir çocuk gibi hissettiğini söyleyerek “Çok büyük, çok güçlü bir adamdı” dedi. Muhabir Wilson’a “Siz de iri yarısınız” derken, polis “Evet ortalamanın üstündeyim” diye yanıtladı.

Wilson, ilk yumruğu Brown’un attığını, 10 saniye kadar süren bir itiş kakış yaşandığını, kendisinin ise polis aracının içinde sıkışmış vaziyette olduğunu ve dışarı çıkmaya çalıştığını söyledi.

Polis memuru, Brown’un silahını elinden almaya çalıştığını, tetiği ilk kez o zaman çektiğini söyledi. Wilson, neden kaçmaya başlayan Brown’u takip ettiği sorusuna ise “Benim işim oturup beklemek değil, bu adamın nereye gittiğini öğrenmeliydim, bunun için eğitildim” diye yanıt verdi. Brown’u öldürmese kendisinin öldürüleceğinden korktuğunu söyleyen Wilson, meslek hayatında ilk kez bu olayda silah kullanmış. (BBC Türkçe)