Mevlana’nın eserleri Ahmet Özhan’ın yorumuyla TİM Show Center’da

Perşembe, 21 Kasım 2013 10:33

Hz. Mevlânâ’nın, Feyzi Halıcı, Abdülbaki Gölpınarlı, Mehmet Önder, Hamza Tanyaş, İskender Pala ve Cinuçen Tanrıkorur gibi çok değerli kişiler tarafından günümüz Türkçesine çevrilmiş olan eserleri (Mesnevi, Divân-ı Kebir, Rübâiler ve Gazeller), Şef İhsan ÖZER tarafından özgün olarak bestelendi. Bu eserler 50 kişilik büyük bir orkestra ve semazenler eşliğinde, Ahmet Özhan’ın eşsiz yorumu ile taçlandırılacak.

Dünyanın çok ihtiyaç duyduğu sevgi unsuru, özellikle Şeb-i Arûs gününün içinde olduğu Aralık ayına yaklaşırken, Hz. Mevlânâ’nın dilinden, evrensel müzik anlayışı ile sahnelenecek.

Bu eşsiz organizasyon için duygularını dile getiren Şef İhsan Özer, “2000 senesinin bahar aylarıydı. Bir rubainin, davetiye yaprağından kesilmiş küçücük bir karta yazılmış Türkçe metni Ahmet Özhan tarafından elime tutuşturuldu. Ben yazıya baktım, yazı bana baktı ve ertesi gün Hz. Mevlânâ’nın her an bir değişim ifade eden bu öğüdü, kendini melodilerle canlandırdı. İşte bu projenin tohumu şu manalı mısra ile atılmış oldu: ‘Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.’ Hz. Mevlânâ’nın, günümüz Türkçesine çevrilmiş rubailerinin melodileştirilerek eşsiz bir şekilde yorumlanmış küçük bir örneği olan bu çalışma, Hz. Pîr mesajının daha geniş kitlelere ulaştırılabilmesi, bu vasıta ile öğütlerinin daha iyi anlaşılabilmesi ve bu güzelliklerin bir ömür boyu hayata geçirilebilmesi ümidiyle…” dedi.

Solist Ahmet Özhan ise, “Konusu ‘Sevgili’ olan bu hatıra, zamanını ancak Sevgili’nin bildiği bir anda, O’nun “Ol” demesiyle başlar. Bütün gaye, Sevgili’nin güzelliklerinin tanınması, bilinmesi ve sevilmesidir.Bu hatırada Sevgili’nin güzelliği; kâh gül bahçesinde güle düşen bir bakış, kâh o bakışa takılan bir güldür ya da bulanmadan donmadan akan bir su, belki de Sevgili’nin koynunda huzurlu bir yatış, erişilen Kadir gecesinde Sevgili’nin bir dokunuşudur.” dedi.

“Mevlana’nın Dilinden” Ahmet Özhan’ın eşsiz yorumuyla, Şef İhsan Özer yönetiminde 50 kişilik orkestra ve semazenler eşliğinde 28 Kasım’da TİM Show Center’da.

Mevlananın Dilinden (1) Mevlananın Dilinden (2) Mevlananın Dilinden (3) Mevlananın Dilinden (4) Mevlananın Dilinden