Meteorolojiden uyarı! Sıcaklıklar düşüyor, sağanak yağış bekleniyor

Cumartesi, 14 Eylül 2013 12:38

saganak_yagisa_geliyor_h12547İstanbul’da bugün: Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde il geneli, öğle saatlerinde Anadolu yakası sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, akşam saatlerinden itibaren parçalı ve az bulutlu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin kuzey kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz ile gece saatlerinden itibaren Orta ve Doğu Karadeniz’in kıyı kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer bölgelerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Zonguldak, Bartın, Düzce, Kastamonu’nun kıyı kesimi, Sinop’un batı kıyıları ile Kocaeli ve Sakarya’nın kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı: Orta ve Doğu Karadeniz’de 2 ila 4 derece artacak olan hava sıcaklığının, Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’de hissedilir derecede olmak üzere batı bölgelerde 4 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgâr: Rüzgâr; genellikle güney ve batı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları ile Batı Karadeniz’de, öğle saatlerinden sonra Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-60 Km/S) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz’in doğusunda öğle saatlerinden sonra batı ve kuzeybatılı yönlerden 5 ila 7 fırtınamsı rüzgar şeklinde esecek olan rüzgarın zaman zaman etkisini artırarak 6 ila 8 (60-75 km/s) kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir.

Doğu Karadeniz’de öğlen batı kesimlerde, akşam saatlerinde bölge genelinde batı ve kuzeybatılı yönlerden 5-7 fırtınamsı rüzgâr şeklinde esecek olan rüzgarın, zaman zaman etkisini artırarak 6 ila 8 (60-75 km/s) kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir.

Kuvvetli yağış uyarısı: Yağışların; Zonguldak, Bartın, Düzce, Kastamonu’nun kıyı kesimi, Sinop’un batı kıyıları ile Kocaeli ve Sakarya’nın kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (su baskını, yıldırım, yağış anında kısa süreli fırtına, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.