Mesud Barzani’nin görev süresi uzatıldı

Pazartesi, 1 Temmuz 2013 11:57

207295_mesud-barzaniIrak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin görev süresi 2 yıl uzatıldı. Buna göre, Barzani’nin görev süresi 2015 yılında dolacak.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Meclisi, Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin önerisi ile Mesud Barzani’nin görev süresinin uzatılmasına karar verildi.

Uzatmayla birlikte 21 Eylül’de yapılması planlanan bölge başkanlığı seçimleri iki yıl ertelendi. Buna göre, Barzani’nin görev süresi 2015 yılına kadar devam edecek.

Karar verilirken, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Parlamentosu’nda gerginlik yaşandı. Yasa teklifi sunulurken, muhalefet milletvekilleri öneriye yüksek sesle itiraz etti.

Muhalefetin itirazlarına KDP milletvekilleri cevap verince tartışma çıktı. Vekillerden birinin meclis başkanına su şişesi fırlatmasıyla gerilim tırmandı.

KDP ve Goran Hareketi milletvekilleri daha sonra yumruk yumruğa birbirine girdi. Araya giren milletvekilleri ortamı sakinleştirmeye çalışırken, şişe fırlatan milletvekili Abdullah Mele Nuri de güvenlik taafından gözaltına alındı.