Merve Sevi: “Aşkta Açık Olunca İnsanlar Sana Koltuk Muamelesi Yapıyor!”

Pazar, 12 Haziran 2016 11:00

GİZEM KABOĞLU

Şeytanın Çocukları El Ebyaz, 3 Haziran itibarıyla vizyonda… Filmin başrol oyuncusu Merve Sevi ile filmi, oyunculuğu ve aşkı konuştuk. Karşımda oldukça olgun ve açık sözlü bir kadın buldum. Samimiyeti ve güler yüzü de dikkatimden kaçmadı. İlk defa bir korku filmi ile izleyici karşısına çıkan başarılı oyuncunun heyecanı gözlerinden okunurken, işe dair matematiksel bakışı profesyonelliğini göz önüne seriyordu. Ünlü oyuncu, iş konusundaki profesyonel bakışın ise aşk hayatında mümkün olmadığının, amatörlüğünün altını çiziyor: Aşkı çözemedim…

 

ŞEYTANIN ÇOCUKLARI FİLMİ İÇİN GEMİNİN KAZAN DAİRESİNE GİRDİM!

Bu filmi izleyiciler neden tercih etmeli?

El Ebyaz Şeytanın Çocukları, sadece cinli bir film değil, altında bir psikolojik dram yatıyor, bu beni çok heyecanlandırdı. Çok kısa süre de, çok ilginç lokasyonlar da ve çok güzel çekildi film. Bir sürü olmazın içinde güzel bir film oldu.

 

Sen bu karaktere neler kattın?

Herkes her şeyi aynı oynayamaz, her oyuncunun her role özgün bir yorumu oluyor. En büyük psikopatların sakin olmasından yola çıktım ben. Psikoloji üzerine çok okuma yapıyorum, bu merakımın Seda’ya çok katkısı olduğunu düşünüyorum.

Seni daha önce hiç izlememiş biri, senin oyunculuğunu daha iyi tanımak için bu filmden hangi sahneyi referans alabilir?

Hastane sahnesi var, özellikle onu izleyebilirler.

 

22 günlük çekimlerin çoğu gemide geçmiş. Zorlandınız mı çekimler esnasında?

Çok zor, çok pisti… Gemideyiz yani… Sürekli alkolle yıkanıyorduk. 21 günde alışılır ya, tam alışmışken bitti. (Gülüyor) Yalnız bu lokasyon bana çok şey kattı. Kazan dairesine girsem, ne görürüm diye oralara girip role bir şeyler kattım ben. Atmosferi hissetmenin oyuncuyu çok etkilediğine inanıyorum.

 

“İçime sinen rolleri tercih ediyorum” diyorsun, kıstasın ne oluyor?

Okuduğum zaman senaryodan hiçbir şey anlamıyorum, bunu itiraf ediyorum. Yönetmen veya senarist ile göz kontağı kurayım ve bana rolü anlatsınlar istiyorum. Kendimi orada görüp görememem çok mühim, rol hakkında konuşmak, tartışmak istiyorum. O karşılıklı konuşmalarda rol içindeki açmazlarını ölçüyorum. Dediğim yapılsın demek değil bu, bana yanlışım da söylensin istiyorum. Menajerim profesyonel okumayı yapıyor zaten. O zaten o okumayı yapabildiği için hayatımda. Özetle ben işe çok matematiksel bakıyorum. Duygusal konularda başaramadığım her şeyi işe yüklüyorum. (Gülüyor)

1462174956_2

HAYATA DAİR İNSANLARI KAYBETME KORKUM VAR

Senin korkuların var mı?

Elbette var. Hayata dair, sevdiğim insanları kaybetme korkum var. Erken ölmelerini istemiyorum. (Gülüyor) Çok tuhaf bir şekilde, çok ölüm yaşadım. Bir noktadan sonra karşımda ki kişinin “yaşı 75′ti buna da şükür” diyebilmeyi öğrendim. Çok genç insanları, küçük çocukları bile kaybettim. 28 yaşına fazla cenaze sığdırdım.

Biraz kontrolcülük de var sanki…

Tabii, ben tehlike içeren hiçbir şey yapmam. Kapadokya’da balona binmem. Jet ski’ye çok nadir binerim ve hızını ben ayarlarım. Uçağa binmek zorundayım çarem yok ama onun dışında çok çok risk almıyorum.

 

İnsanları da kontrol eder misin?

Yok, hayata dair maksimum neler yapabildiklerini görmek isterim. Hayatımıza sokup sokmamak tabii ki elimizde ama insan ilişkisi zaten risk.

 

Yakın zamanlarda röportajlarında değişiminden bahsetmişsin hep…

Evet, çok okuyorum. İnsan ilişkilerini de etkiliyor bu, beni de değiştiriyor. Bir takım uyanmaları yaşadıktan sonra çok farklı yaşamaya başladım ve çok da güzel şeyler olmaya başladı. Çok iş geliyor ve çok iyi para kazanıyorum demiyorum. O zaten 3. –  4. level, güzel sınavlardan geçiyorum ve önüne güzel sonuçlar çıkıyor.

 

Hangi kitabı önerirsin bizim okurlarımıza?

Face to Face with Fear diye bir kitap var Harvard Üniversitesi’nden bir psikiyatrist yazmış. Bizde “İlişkilerin Abc’si” olarak yanlış çevrilmiş ama bence her insanın okuması gerekiyor.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 273. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play