“Merkezi sınav sistemini kaldırıyoruz” Milli Eğitim Bakanı yeni sınav sistemini açıkladı

Çarşamba, 4 Eylül 2013 11:39

yeni-sbsyi-nabi-avci-acikladi_692193_720_400Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni sınav sistemini açıkladı, kısa vadede merkezi sistemi kaldırarak, okulu öne çıkaracaklarını söyledi.

Lise öğretmenlerine yönelik Fatih Projesi eğitimi açılış programına katılan Avcı, temel eğitimden ortaöğretime geçiş modeli hakkında kamuoyunu bilgilendirme toplantısında konuştu.

Avcı, kısa vadede merkezi sistemi kaldıracaklarını, okulu öne çıkaracaklarını söyledi.

Avcı, ”Orta vadede test sınavı yerine klasik sınav geliyor. Öğrencilerimiz sanata spora daha fazla vakit ayıracak. Stresin olmadığı yerleştirme sistemi oluşturuyoruz” dedi.

Bakan Avcı’nın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

- “Kısa vadede merkezi sınav sistemini kaldırıyoruz. Okulu, sınıfı ve oradaki kazanımları ön plana çıkarıyoruz. Çoktan test yerine açık uçlu klasik sınavlar yapmayı, öğrencilere dağıtacağımız tabletlerden yararlandırmayı planlıyoruz. Sadece eğitim öğretim sürecinin değil yerleştirmede onların sosyal, sanatsal, sportuf etkinliklerinin değerlendirildiği, bu yeteneklerinin güçlendirildiği bir yaklaşımı hayata geçirmeyi planlıyoruz. ”

- “Sevgili çocuklar bu yıldan itibaren uygulanacak yerleştirme mantığı sayesinde okullara alternatif olarak ortaya çıkan kurumlara ihtiyaç duymayacaksınız. Ailenizle, arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçireceksiniz. Ya sınava giremezsem, ya hasta olursam endişesi yaşamayacağınız bir süreci inşa etmeye çalışıyoruz. “