Merkez Bankası, piyasaya TL verecek

Pazartesi, 24 Haziran 2013 11:38

merkez_bankasinin_brut_doviz_rezervleri_artti_h34410Normal güne dönen Merkez Bankası sadece 150 milyon dolarlık döviz satışı yapacak ancak piyasaya TL verecek.

Cuma günü yaptığı açıklamayla bugün normal güne döneceğini duyuran Merkez Bankası dediğini yaptı ve hem açıklamayla hem de miktar yöntemiyle repo ihalesi açarak normal güne geçti. Merkez Bankası yaptığı açıklamada politika faizinden fonlama yaptığı günlerde bir kez en az 150 milyon dolar tutarında döviz satım ihalesi düzenleneceğini duyurdu.

TCMB’den yapılan yazılı açıklamada, “TL likiditesinin kompozisyonu bir sonraki Kurul toplantısına kadar kademeli olarak net dış varlıklardan net iç varlıklara kaydırılacaktır. Bu doğrultuda Para Politikası Kurulu tarafından belirlenen sınırlar içinde politika faizinden fonlama yapılan her bir günde sadece bir kez gün içi döviz satım ihalesi düzenlenecektir” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“İhale tutarı en az 150 milyon dolar olarak belirlenecektir. Belirlenen tutar saat 1500′te CBTQ sayfasında ilan edilecektir. Gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacaktır.”

Açılamanın ardından ilk tepki olarak kur ve sepet geriledi. Açılışta 1.9470 seviyelerinde olan dolar açıklama sonrası 1.9410 seviyelerine indi.
Ekonomistler Merkez Bankası’nın “TL likiditesinin kompozisyonu bir sonraki Kurul toplantısına kadar kademeli olarak net dış varlıklardan net iç varlıklara kaydırılacaktır” açıklamasını piyasaya daha fazla TL likiditesi vermek olarak yorumladı. Böylelikle Merkez’in döviz rezervlerini azaltmaya devam edeceği belirtiliyor.

Borsa İstanbul ise güne düşüşle başladı ancak dalgalı seyir devam ediyor.