Merkez Bankası faiz silahını bir çekti pir çekti

Çarşamba, 29 Ocak 2014 00:55

Merkez Bankası olağanüstü toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıdan faiz artışı kararı çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gecelik borç verme faiz oranını en son 20 Ağustos 2013 tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 25 baz puan artırarak yüzde 7,25′ten yüzde 7,75′e yükseltti. Yakın dönem gelişmelerinin değerlendirilmesi ve fiyat istikrarı için gerekli politika tedbirlerinin alınması amacıyla bugün toplanan PPK’nın kararları yarın piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak. TCMB, en son ara PPK toplantısını 4 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirmiş ve toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 6,25′ten yüzde 5,75′e düşürürken, TCMB borçlanma faiz oranını yüzde 1,50′den yüzde 5′e yükseltti.

TCMB, yüzde 7,75 olan gecelik borç verme faizini (faiz koridorunun üst bandı – İstikrarlı Fonlama Oranı / İFO -2) en son 20 Ağustos 2013 tarihli PPK toplantısında 25 baz puan artırarak yüzde 7,25′ten yüzde 7,75′e çıkardı, politika faizinde ve borçlanma faizinde herhangi bir değişiklik yapmadı. Borç verme faizi 2013 yılında 4′ü indirim ve 3′ü artırım olmak üzere 7 defa değiştirildi. 16 Nisan 2013 tarihli PPK toplantısında borç verme faizi yüzde 7′den yüzde 6,50′ye düşürüldü. Son 5 PPK toplantısında yüzde 7,75 olan borç verme faiz oranında değişiklik olmadı.

DOLAR BİR ANDA SERT DÜŞTÜ

Merkez Bankası’nın kararı öncesi 2.2550 TL seviyesinde bulunan dolar ise kararın ardından dolar çok sert düşerek 2.2090 TL’ye kadar düştü.

“TL İÇİN ÇOK ÖNEMLİ KARAR”

Odea Bank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer bu kararı olumlu bulduğunu belirtti. Kararın sürpriz etkisinin çok yüksek olduğunu belirten Sözer “Karar sonrası anlıyoruz ki Merkez Bankası faiz koridorunu sadeleştiriyor. Yüzde 4.50′den yüzde 10′a çıkarılan 1 haftalık repo faizinden fonlama yapılacağını açıklaması TL için çok olumlu. Nitekim dolar 2.19 TL’ye kadar düşmüş görünüyor. Bu karar gösteriyor ki Merkez Bankası’nın 2014 yüzde 6.6 enflasyon tahminini bu faiz kararına göre yapmış. Bu kararın etkisi borsada bankacılık endeksine olumsuz etkisi olabilir. Ancak Merkez Bankası’nın attığı aktif adımın özellikle döviz borcu olan şirketler için iyi bir haber olduğunu belirtmek gerekir. Bu da borsada Sınai Endeksi’nin yükselişine yol açabilir” dedi.

“FED’İN OLUMSUZ ETKİSİNİ HAFİFLETİR”

Bahçeşehir Üniversitesi İsmet Demirkol ise bu kararın dolar/TL’de aşağı yönlü etki yaratacağını ve FED’in tahvil alım azaltımı kararının negatif etkisini şu an için ortadan kaldırdığını belirtti. Demirkol “Bu karar beklentilerim olan 300 baz puanın çok üzerinde. Alınan kararın döviz piyasasına etkisinin olumlu olacağını düşünüyorum. Merkez Bankası Mayıs 2013′de alması gereken kararı Ocak 2014′de almış oldu. Piyasalar açısından özellikle Dolar/TL de aşağı yönlü sert hareketler görmek mümkün olacak. Diğer yandan Borçlanma Faiz oranı nı yüzde 3.5′dan yüzde 8′e yükseltmesi, ve politika faizini de yüzde 4.5′den yüzde 10′a yükselterek Enflasyon ve fiyat istikrarı konusunda ne kadar kararlı olduğunu göstermiş oldu. Alınan bu karar, FED’in 10 milyar dolarlık tahvil azaltım kararının negatif etkisini şu an için ortadan kaldırmıştır diye düşünüyorum. Önümüzdeki süreçde FED’in tahvil azaltım miktarını 20- 30 milyar $ azaltması durumunda ise sermaye girişlerindeki azalmanın devam etmesi durumunda üst bandda % 14 seviyelerini görmemiz mümkün olabilir” diye konuştu.

“ARTIK FAİZİ KULLANACAĞIZ” DEMİŞTİ

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dünkü Enflasyon Raporu basın toplantısında faiz enstrümanı hakkında kritik açıklamalarda bulunmuştu. Merkez Bankası’nın daha önceki zor dönemlerde nasıl tedbir aldıysa bundan sonra da alacağını vurgulayan Başçı, kurdaki harekete döviz satışıyla müdahale edildiğini, bundan sonra dövizin yanı sıra faiz aracını da kullanacaklarını anlattı. Faizin Merkez Bankaları için en temel, en vazgeçilmez politika aracı olduğunu vurgulayan Başçı, döviz rezervlerinin daha hızlı azalmaması için artık faiz aracını da kullanacaklarını açıklamıştı.

POLİTİKA FAİZİNİN YOLCULUĞU

Merkez Bankası, 18 Mayıs 2010 tarihli PPK toplantısında teknik faiz ayarlamasına giderek, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7 olarak belirlemişti. 17 Haziran 2010 tarihli PPK kararında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı “politika faizi” olarak adlandırıldı. Bu tarihten 19 Kasım 2013 tarihine kadar “politika faizi” tabiri kullanıldı ve “politika faizi” 19 Kasım 2013 tarihli PPK kararında tekrar “bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı” olarak anıldı.

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, en son 16 Mayıs 2013 tarihli PPK toplantısında yüzde 5′ten yüzde 4,50′ye indirildi. Politika faizi tabirinin kullanıldığı tarihten bugüne politika faizi, 2 kez 25 ve 4 kez de 50 baz puan düşürülürken, politika faizinde hiç artış yapılmadı.

Öte yandan son 8 PPK toplantısında yüzde 4,50 olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında herhangi bir değişiklik olmadı.

Merkez Bankasının gecelik borçlanma faizi (faiz koridorunun alt bandı) 2013 yılında 4 defa düşürüldü. En son 16 Mayıs 2013 tarihli PPK toplantısında yüzde 4 olan borç verme faizi 50 baz puan düşürülerek yüzde 3,50′ye düşürüldü. Borç verme faizi en son 4 Ağustos 2011 tarihli PPK toplantısında 350 baz puan artırılarak yüzde 1,50′den yüzde 5,00′e yükseltildi. Öte yandan son 8 PPK toplantısında yüzde 3,50 olan borç verme faiz oranında ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.