Merkel’i İngilizler de dinlemiş: Almanya İngiliz büyükelçisini bilgi almak üzere çağırdı

Salı, 5 Kasım 2013 17:46

MerkelMuhbir Edward Snowden’in sızdırdığı gizli belgeler ile Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in Almanya başbakanı Angela Merkel’i dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından bugün ortaya atılan bir iddia daha ortalığı karıştırdı. İddiaya göre NSA ile birlikte çalışan İngiliz devlet iletişim merkezi GCHQ’nun da Merkel’i dinlediği öğrenildi.

İngiltere büyükelçiliğindeki şüpheli beyaz kutu

Whitebox

Berlin’de bulunan ve Alman parlamentosu Bundestag’a 150 mterelik bir mesafede olan İngiltere büyükelçiliği’nin Merkel’i ofisinde dinlediği iddia edildi. İngiltere büyükelçiliği binasının üstüne yerleştirilen bir kutudan yapıldığı ve son teknolojiler kullanılarak Merkel’in ofisinin dinlendiği söyleniyor. Bunun üzerine Alman dışişleri Berlin’deki İngiliz büyükelçisini bilgi almak üzere çağırdı.

İngiltere başbakanlık sözcüsü “İstihbarat ile ilgili yorum yapmayız” demekle yetinirken, Almanya Yeşiller Partisi milletvekili Jan Albrecht “İngililiz devlet iletişim merkezi GCHQ Berlin’deki elçilik binasının tepesine dinleme birimi yarleştiriyorsa, bu kesinlikle politikacıları ve gazetecileri hedef aldıklarını gösterir” dedi.

Alman Palamentosu – Bundestag

Bundestag