Merkel’in telefonunun dinlenmesine Berlin’in tepkisi büyüyor

Perşembe, 24 Ekim 2013 10:18

merkel phoneAmerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın telefonunu dinlediği isimler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel’inde olduğunu iddia edildi. Edward Snowden’in sızdırdığı gizli NSA belgelere dayanılarak ortaya atılan iddianın ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’dan sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel de Obama ile bir telefon görüşmesi yaptı. Merke,l NSA’in kendisini dinlediği ile ilgili olarak tatmin edici kanıtlara ulaşmasının ardından Obamayı aradı. Merkel’in sözcüsü Obama ile olan telefon görüşmesinde Merkel’in: “Güven ilişkisini ciddi şekilde zedeleyen bu uygulamaya derhal bir son verilmelidir” dediğini söyledi.

Fakat sabah Alman gazeterinde yankılanan haberden sonra Berlin’in tepkisi resmi düzeye taşındı. Almanya dışişleri bakanı Guido Westerwelle Berlin’deki ABD elçisini bilgi almak üzere makamına çağırdı. İki ülke arasında sık rastlanmayan bu durum Angela Merkel’in telefonunun dinlenmesine Almanya’nın sessiz kalmaycağının bir göstergesi. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney’in “Merkel’in telfonu dinlenmiyor ve dinlenmeyecek” açıklaması da Almanya’yı tatmin etmiş gözükmüyor zira bu açıklama ABD’nin Merkeli daha öne dinlenip dinlenmediği sorusunu cevaplamıyor.

Alman savunma bakanı Thomas de Maiziere ise ABD tarafından Angela Merkel’in telefonun dinlenme iddialarının ardından “artık hiç bir şey eskisi gibi olamaz” dedi. Berlin’den gelen haberlere göre olayın geçici bir gerginlik olmadığı ve ciddi sonuçları olacağı söyleniyor.

Dinleme skandalı, haftalık haber dergisi Der Spiegel’in haberi üzerine harekete geçen Alman istihbaratı tarafından araştırılıyor. “Eğer bu olay doğrulanırsa çok kötü olur” diyen Almanya dışişleri bakanı Guido Westerwelle’in bu sözleri Almanya ve ABD arasında ciddi bir kriz doğacağını işaret ediyor .

Avrupalı liderler NSA skandalı ile ilgili olarak mümkün olduğunca sakin davranmaya çalışıyorlardı ancak devam eden sızıntılarda ortaya çıkan dinleme olayları liderlerin telefonlarına kadar ulaşınca son bir kaç haftadır Avrupa liderleri rahatsızlıklarını Obama’yı arayarak bizzat bildiriyorlar.