Merkel: Hükümetin Gezi Parkı protestolarına karşı tavrı dehşet verici

Pazartesi, 17 Haziran 2013 15:08

Angela-Merkel--007Angela-Merkel--007Almanya Başkanı Angela Merkel, Türkiye hükümetinin Gezi Parkı protestolarına karşı yaklaşımının kendisini ‘dehşete düşürdüğünü’ söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido westerwelle ise hem Türkiye’nin hem de kendilerinin Avrupa Konseyi üyesi olduğuna dikkat çekerek, konu insan hakları olduğunda bunun ‘içişlere müdahale’ olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti.

 

Merkel, Alman RTL kanalına yaptığı açıklamalarda Gezi Parkı protestolarıyla ilgili olarak ‘Diğer pek çok kişi gibi ben de dehşete düştüm. 21. yüzyıla giren bir Türkiye’de eleştirileri olan, farklı görüşleri olan ve toplumla ilgili farklı fikirleri olanlara biraz yer ver verilmesini görmek isteriz’ dedi.

‘Ankara’nın protestolara karşı yanıtının, AB’ye katılım sürecindeki bir ülkenin sergilemesi gereken tutumla örtüşüp örtüşmediği’ sorusu yöneltilen Merkel, ‘Türkiye’de şu anda olanlar, gösteri yapma ya da ifade özgürlüğü konusundaki düşüncelerimizle aynı çizgide değil’ yanıtını verdi.

Merkel, ‘Korkunç görüntüler var. Sorunların barışçıl bir şekilde çözüleceğini umuyorum’ dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin de Deutschlandfunk radyosuna verdiği mülakatta konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunduğu bildirildi. Deutsche Welle’nin aktardığına göre Westerwelle, ‘içişlerine müdahale suçlamalarını anlamadığını’ belirterek, ‘Konu insan hakları, vatandaşlık hakları, özgürlük hakları ise buna hala içişleri demek mümkün müdür?’ diye sordu.

Westerwelle, ‘Hepimiz Avrupa Konseyi üyesiyiz. Konsey’de ortak standart kurallar belirledik, hukuk devleti, güçler ayrılığı, toplanma ve gösteri, basın ve düşünce özgürlükleri ile ilgili. Bu hakların yeterince korunmadığı yönünde bir izlenim oluşmuşsa, ülkeler, ulusal hükümetler bu konuda açıklamalarda bulunuyorsa, bu doğrudur ve içinde yaşadığımız modern dönemde iyi bir gelişmedir’ dedi.