Meme kanserinde ‘Angelina Jolie etkisi’

Pazartesi, 22 Eylül 2014 14:59

Amerikalı oyuncu Angelina Jolie’nin, kansere yakalanma riskini azaltmak için iki memesini aldırdığı mastektomi ameliyatı olduğunu açıklamasının ardından meme kanseri kliniklerine başvuranların sayısı iki kat arttı. Angelina Jolie, geçen yıl Mayıs ayında, taşıdığı ‘bozuk bir gen nedeniyle meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 87 olduğunu’ öğrenmesinin ardından ameliyat olmuştu.

Manchester Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, Jolie’nin ameliyat olduğu haberinin, ailelerindeki sağlık sorunları konusunda endişelenen diğer kadınları da danışmaya teşvik ettiğini ortaya koydu.

Meme kanserleri vakalarının yaklaşık 5′inin kalıtsal olduğu düşünülüyor. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki uzman Profesör Gareth Evans, “Angelina Jolie etkisi uzun ömürlü ve küresel oldu, merkezlere başvuruları da arttırmış gibi görünüyor” dedi.

Araştırmacılar, Angelina Jolie’nin ameliyat haberinin basına yansıdığı 2013 yılı Mayıs ayından bu yana, 20′den fazla genetik tanı merkezinde ve klinikte incelemelerde bulundu.

Erken teşhis önemli

Haziran ve Temmuz aylarında, meme kanseri mutasyonuna yönelik genetik danışmanlık ve DNA testleri için pratisyen hekimlere başvuranların sayısı 2012 yılındaki aynı döneme oranla iki buçuk katına çıktı.

Meme Kanseri Araştırma (Breast Cancer Research) dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bir önceki yıl Ağustos ve Ekim ayları arasında başvuru yapanların sayısı da ikiye katlandı.

Profesör Evans bu artışı şu sözlerle yorumladı:

“Angelina Jolie’nin BRCA1 (hasarlı gen) mutasyonu nedeniyle, risk azalma amacıyla mastektomi ameliyatı olduğunu duyurması, muhtemelen cazibeli ve güçlü kadın imajı nedeniyle, diğer ünlülerin yaptığı açıklamalara kıyasla daha büyük bir etki yarattı. Bu, hastaların önleyici ameliyat sonrası cinsel kimliklerinin kaybolacağı yönündeki korkuları azalttı ve daha önce herhangi bir sağlık hizmetinden faydalanmayanları, gen testi yaptırmaları konusunda cesaretlendirdi.”

Çoğu meme kanseri vakası rastlantısal olsa da, meme kanseri teşhisi konan yaklaşık yüzde 5′lik bir kesim, BRCA1, BRCA2 veya TP53 olarak bilinen kalıtsal bozuk genler nedeniyle kansere yakalanıyor.

Kaynak: BBC