Mehmet Haberal serbest! İşte ilk görüntüler

Salı, 6 Ağustos 2013 09:34

130805haberal_mhmt.hlargeErgenekon davasında hakkında tahliye kararı verilen CHP Milletvekili Mehmet Haberal tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden ayrıldı. Kendisini bekleyen araçla Ankara’ya hareket eden Haberal, Kurtköy’de iftarını yaptı.

4 YIL 3 AY 18 GÜN
Prof. Dr. Mehmet Haberal, “Ergenekon” soruşturması kapsamında 17 Nisan 2009′da tutuklandı ancak rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Haberal 11 Mart 2011′de Adli Tıp Kurumu’nun raporu üzerine Silivri Cezaevi’ne getirildi.

“Ergenekon” soruşturması kapsamında hazırlanan üçüncü iddianamenin sanığı olan Haberal, 21 Mayıs 2012′de davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin çağrısı üzerine ilk defa duruşma salonuna geldi.

CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden ayrıldı.

Ergenekon davasının bugün görülen karar duruşmasında mahkeme, Haberal’ı 12.5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ancak, yattığı sürenin dikkate alınması ve kaçma şüphesinin olmaması nedeniyle Haberal hakkında tahliye kararı verildi.

Haberal, mahkeme kararının Silivri Ceza İnfaz Kurumu’na ulaşmasıyla akşam saatlerinde cezaevinden ayrıldı.

Gazetecilerin yoğun ilgisi nedeniyle herhangi bir açıklama yapmadan kendisini bekleyen araca bindi.

‘ÇOK ÜZGÜNÜM’

Yaklaşık 5 km ilerledikten sonra aracını durdurarak CHP milletvekilleri ile kucaklaşan Haberal, burada kısa bir açıklama yaptı:

“Çok üzgünüm arkadaşlarımız burada kaldılar. Gönül isterdi ki; bütün arkadaşlarımızla birlikte buradan gidelim. Ama maalesef ülkemiz böyle sıkıntılı bir dönemden geçiyor. İnşallah en kısa zamanda bu problemler kalkar ve insanlar özgürlüğüne kavuşur.”

130805haberaliftar

MERCİMEK ÇORBASI VE SÜTLAÇ

Ardından Ankara’ya hareket eden Haberal, Kurtköy Mehmetçik Vakfı Sosyal Tesisleri’nde ‘iftar’ molası verdi.

Mehmet Haberal iftarda sadece yarım kase mercimek çorbası ve sütlaç yedikten sonra, kendisini telefonla arayan dostlarıyla uzun uzun sohbet etti.

İftarını yaptıktan sonra AA muhabirine konuşan Haberal, şunları söyledi: “İlginize çok teşekkür ediyorum. Gönül isterdi ki, oradaki diğer arkadaşlarla beraber çıkalım, bu bayramı beraber yapalım. Benim için hüzünlü bir bayram bu. Dolayısıyla, temenni ederim ki ülkemiz bu sıkıntılı dönemden kısa zamanda çıksın. Çünkü hürriyet, dünyanın en güzel şeyidir, adalettir, Hürriyet ve adaletin olmadığı yerde mutluluk yoktur. Dolayısıyla hürriyetimize, insan hak ve özgürlüklerine sahip çıkalım. Tabi her şeyden önce ülkemize, herkes sahip çıksın. Bu ülkeyi kuran Atatürk ve arkadaşları ile aziz şehitlerimize saygılı olalım, layık olalım. Bütün dileğimiz bu.”

Sevenleriyle tek tek kucaklaşan ve onlarla bir süre sohbet eden Mehmet Haberal daha sonra Ankara’ya gitmek üzere yeniden yola çıktı.

Ankara’ya ulaştıktan sonra sahibi olduğu Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi’ni ziyaret eden Haberal, bir süre kendisini bekleyen çalışanlarla sohbet etti.

TAHLİYELER SÜRÜYOR
Haberal’dan sonra haklarında tahliye kararı verilen emekli Albay Sedat Özüer, Mehmet Perinçek ve İbrahim Özcan cezaevinden ayrıldı.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in oğlu Mehmet Bora Perinçek’i cezaevi çıkışında annesi Şule Perinçek karşıladı. Mehmet Bora Perinçek, mahkeme kararlarını eleştirdi.

47 yıl hapis cezasına çarptırılan ve sağlık durumu nedeniyle konutunu terk etmemek şartıyla adli kontrol uygulanmasına karar verilen emekli albay Arif Doğan da cezaevinden ayrılırken “Çok üzgünüm” dedi. Tahliye kararı verilen diğer 13 kişi ise evrak işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor.

Tags