Mehmet Aslantuğ’u tanıyor musunuz?

Perşembe, 19 Mart 2015 13:49

Racon Ailem İçin ile ekranlara dönen Mehmet Aslantuğ’u daha yakından tanımak ister misiniz?

25 Eylül 1961 tarihinde dünyaya gelen Aslantuğ, çiftçi bir ailenin beşinci ve son çocuğuydu. Samsun’un Çarşamba ilçesinin Dikbıyık mahallesinde doğdu. Dört kız kardeşi bulunan Mehmet Aslantuğ 48 yaşında olan babasını kaybettiğinde henüz dört yaşındaydı. Manken ve oyuncu eşi Arzum Onan ile Can adında bir çocukları olan Aslantuğ, baba olduğunda neler hissettiğini şöyle anlatmıştı: “O zamanı hayal meyal hatırlıyorum. Can doğduktan sonra Arzum’a ‘Benim babadan aldığım somut bilgiler yok. Sezgisel davranacağım. O yüzden babalık nasıl bir şey, ben bulacağım’ demiştim.”

mehmet-aslantug2Her fırsatta etnik kökenin bir ayrıcalık olmadığını belirten, demokrat duruşunun altını çizen ünlü oyuncu anne tarafından Ubıh, baba tarafından ise Çerkes kökenli.  Çocukluk ve ilk gençlik yılları Terme’de geçen başarılı oyuncu İşletme eğitimini yarım bırakarak profesyonel oyunculuğa adım attı.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 1992, 1993 ve 1994 yıllarında olmak üzere üç yıl üst üste “En iyi Erkek Oyuncu” ödülünü alarak bu alanda kırılması çok güç bir rekorla anılan ünlü oyuncu 1994 yılında Yengeç Sepeti ile kazandığı ödülü, aynı filmde yer alan büyük usta Sadri Alışık ile paylaşmıştı. 1990, 1994, 1997, 2004 yıllarında Altın Kelebek Ödülü’nü alan Mehmet Aslantuğ, 1994 yılında Altın Koza’yı, 1995 yılında Çağdaş Sinema Oyuncuları Ödülü’nü, 1998 yılında Altın Objektif Ödülü’nü, 2005 yılında Beyaz İnci TV Ödülünü ve 32. Radyo-Televizyon Gazetecileri Derneği Oskarları’nda en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazandı.

mehmet-aslantug-ve-arzum-onan-bodrumda-335112Zamanının birçoğunu Bodrum’da geçiren Mehmet Aslantuğ, Bodrum’da kendine ait bir post prodüksiyon stüdyosuna da sahip. 1993 yılında Detay Film’i kuran oyuncunun yönetmen koltuğuna oturduğu ilk film ise başrolünü eşiyle paylaştığı Aşkın İkinci Yarısı’ydı. Defalarca rol arkadaşı olduğu gibi 18 yıldır hayat arkadaşı olan Arzum Onan’ı anarken saygı kelimesinin altını çizen oyuncu uzun evliliğin sırrını şu cümlelerle paylaşmıştı: “Çok zor bir zemin, sadece bizim için değil, hayat da çok zor. Vahşi kapitalizmin dayatmalarıyla insanın kendine bile tahammülünün azaldığı bir yerde çift, evli, sevgili olmak çok kolay taşınabilir değil görünüyor. O yüzden de böyle çabuk bitiyor, insanlar birbirlerini hırpalıyor falan. Arzum’la birbirimize olan saygı ve güvenimiz bizi bu zemin de dahil ayakta tutuyor.”

Hazırlayan: GİZEM MERVE KABOĞLU

Yazının devamı ve  Dipnot Tablet’in 208. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play