Med Cezir hangi ABD dizisinin uyarlaması? TIME dergisi yazdı!

Perşembe, 10 Ekim 2013 12:08

dd50dd43f64c192c_895x483Türkiye’de dizi sektörü son yıllarda büyük bir gelişim gösterdi. Hem yapımlarıyla hem de oyuncularıyla yüzlerce milyon liranın harcandığı dizi sektörü izleyici kitlesini her geçen gün genişletmeyi başardı. Peki Türkiye’de izlediğimiz bu diziler ne kadar özgün?

TIME dergisi, sadece Türkiye’dekileri değil, ABD’de yayınlanan dizilerin diğer ülkelerdeki benzerlerini araştırdı. Örneğin dünya çapında üne kavuşan Breaking Bad dizisi Kolombiya’ya uyarlandı. O çok beğendiğimiz karakter Walter White’ın yerini Walter Blanco aldı.

Yine bir dönem fenomen haline gelen Prison Break dizisi Pobeg adıyla Rusya’da çıktı karşımıza. Yıllardır dinmeyen aksiyonuyla beğeni toplayan 24 dizisinin ise Hindistan’daki versiyonu 24 India… Başrol oyuncusu ise Slumdog Millionaire’den hatırlayacağınız yarışma sunucusu rolündeki Anil Kapoor. “O adamdan nasıl Jack Bauer olur” Bu tartışma size kalmış.Season-2-Cast-Photo-Shoot-the-oc-5221397-1500-1125

Gelelim Türkiye’ye… Şu sıralar adı reyting listelerinde üst sıralarda yer alan Med Cezir dizisi de aslında bir uyarlama! Dizinin orijinal
hikayesi ise hiç de aslında bize hiç yabancı değil: Bir zamanlar Türkiye’de de yayınlanan the O.C.(Orange County). Farklı diyarlardan gelen fakir bir gencin, zengin ve elit bir yerde yaşamaya başlayıp oradaki insanları değiştirmeye başladığı yer bu kez Orange County değil İstanbul.

TIME’ın yazısını okumak için:

http://entertainment.time.com/2013/10/09/lost-in-translation-10-foreign-versions-of-american-tv-shows/