Meclis’te yeni düzenleme: Pala artık silah sayılacak!

Pazar, 11 Ağustos 2013 15:38

070720131448083672053Gezi Parkı protestoları sonrasında ortaya çıkan palalı saldırgan görüntüsü Meclis’te yeni bir düzenlemeyi gündeme getirdi. Silah Alt Komisyonu, yeni yasa tasarısında “pala ve benzeri kesici aletleri” silah kategorisine aldı.

Pala artık silah sayılacak, üretimi ve satışı kontrollü olacak, saldırı için kullanana 9 yıla kadar ceza verilebilecek.

Meclis İçişleri Komisyonu’na bağlı Silah Alt Komisyonu, silah yasa tasarısına palayı da ekledi. Bunun için önce palanın tanımı yapıldı.

Pala, “namlusu sivri uçlu, tek ağırlı ve enli, kabzasından ortasına doğru genişleyen ve sonra ucuna doğru daralan, hafif kavisli, kalın kılıç” ifadeleriyle tanımlandı.

CNN TÜRK’e bilgi veren Alt Komisyon Başkanı AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış, tasarıda sadece palanın tanımının yapıldığını söyledi.

Akış, döner bıçakları, zırh adı verilen büyük doğrama bıçakları hatta gösteri kılıçlarının bile en-boy-kavis gibi kriminal özellikleriyle tasarıda yer aldığını anlattı.

Yeni yasama döneminde görüşülecek tasarıya göre, pala ve benzer kesici aletlerin üretimi izne tabi olacak.

Bir meslek ya da sanatın icrası amacıyla kullanımı ise İçişleri Bakanlığı’nın görüşü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın izni ile mümkün olacak.

Pala ve benzeri kesici aletleri izinsiz üreten ve ithal eden kişilere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 200 bin TL’ye kadar adli para cezası verilecek.

Sadece sporda kullanılmak için ya da bir mesleğin icrası için gerekli olanlar, valiliklerce verilecek izinle satılabilecek. Satış bilgileri İçişleri Bakanlığı’na aktarılacak.

Bu tür malzemeler ve benzeri silahlarla, mitinglere, yürüyüşlere, salon toplantılarına, öğrenci yurtlarına, okullara, düğünlere ve stadyumlara girilemeyecek.

Yasağa uymayanların işleyeceği suçlarda 3 aydan 6 yıla kadar olan ceza, yarı oranında arttırılacak, 9 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Pala ve benzerlerinin izinsiz taşınması ve bulundurulması da yasak olacak.