Meclis’te ‘Süheyl Bey Camisi’ polemiği

Pazartesi, 22 Temmuz 2013 10:15

page_suheyl-bey-camisi-nerede_893772896CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, İstanbul Fındıklı’da 1957′de yıkılan ve yeniden inşası süren tarihi Süheyl Bey Camisi’nin neden orijinaline benzemediğini sordu. Başbakan’a yönelik soru önergesine cevap, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan geldi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, geçen hafta, İstanbul’da 130 caminin yeniden inşaası için çalışma başlattığını duyururken, Beyoğlu’nda 1957’de yıkılan ve orijinaline uygun yapılacağı söylenen Süheyl Bey Camisi, Meclis gündemindeydi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, bir önergeyle, yeniden inşa edilen Fındıklı sahilindeki Süheyl Bey Camisi’nin neden aslından farklı yapıldığını sordu.

Soru önergesine cevap, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan geldi.

Bozdağ “Yapılan tarihsel araştırmalar sonucu camide dükkan bölümlerinin bulunduğu belirlenmiş olup, özgün halinde yer alan mekanlar aynen muhafaza edilmiştir” dedi.

Bozdağ, söz konusu camiyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Süheyl Bey Camisi’nin ihyası, tarihsel belgeler, kazı çalışmalarında tespit edilen veriler ve koruma kriterleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir. Caminin restorasyon projesinde, kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan duvarların korunmasına ve temel duvarları bulunarak yeri tespit edilebilmiş minarenin, özgün malzemeleri ile yeniden yapılarak ayağa kaldırılmasına karar verilmiştir.

Ancak, 1957 yılında yapılan yol çalışmaları sebebiyle yıkılan caminin özgün oturum alanının bir kısmı yolda kaldığından özgün halinin tamamıyla yeniden yapılması mümkün olamamış ve camiye ilişkin yeni bir yorum ve tasarım yapma gereksinimi doğmuştur.”

KDV HARİÇ 865 BİN TL

Bozdağ, tüm bu çalışmaların maliyetinin de KDV hariç 865 bin TL olduğunu ve sponsorluk yöntemiyle sağlandığını belirtti.