Mecliste başörtüsü dünya basınında: Guardian “CHP serinkanlılıkla karşıladı”

Cuma, 1 Kasım 2013 12:14
headscarf

Dünkü TBMM genelkuruluna dört AK Parti milletvekilinin türbanlı olarak katılması dış basında yankı buldu.

Guardian gazetesi “Türkiye Cumhuriyetinin ilk kurlusundan beri uygulanan parlamentoda başörtüsü yasağı Perşembe günü AK Partili milletvekillerinin meclise başörtüsüyle gelmesi ile sona erdi” dedi. Guardian gazetesi başörtüsünün 1923 yılında çok sıkı laik prensipler ile kurulduğunu, başörtüsünün Türkiye’de tartışmalıbir konu olmaya devam ettiğini vurguladı. Guardian kamuda başörtüsü yasağının başbakan Erdoğan’ın getirdiği son reformlar ile esnekleştiğini belirtti. Guardian “Laik muhalefet partisi CHP, milletvekillerinin meclise başörtülü girmesini serinkanlılıkla karşıladı” dedi.

Fransız haber ajansı AFP “Türkiye’de uzun süreli bir tabu yıkıldı” dedi. AKP’nin 30 Eylül’de getirdiği reform paketi demokrasi ve özgürlükleri geliştirdiği belirtilen haberde “Başörtüsü Türkiye’de çok hassas bir konu, siyasi İslam’ın bir sembolü ve cumhuriyetin güçlü laik geleneğine bir tezat olarak görülüyor” dedi. AFP, ana muhalefet partisi CHP’nin, hükümeti oylarını arttırmak uğruna ülkedeki laik geleneği zedelemekle suçladığını belirtti.

New York Times gazetesi ise haberi “Laik hükümet dini sembole izin verdi” başlığı ile duyurdu. 1999 yılında Merve Kavakçı’nın başörtüsü ile girdiği parlamentodan kovulduğunu ve Türk vatandaşlığından çıkartıldığının anlatıldığı haberde, “Ama bugün karşımızda çok farklı bir Türkiye var” denildi. New York Times haberde başörtüsü sorunun uzun süredir Türk toplumunu böldüğünü ve laik ve İslamcı olarak iki kutba ayırdığını söyledi. Şafak Pavey’in mecliste yaptığı konuşmasına da değinilen haberde Pavey’in “Ülkemin kadın hakları konusunda dünyada neden 120. sırada olduğunu açıklamalarını istiyorum”, “Dini özgürlüklerin en büyük garantisi kusursuz bir laiklikdir” sözlerine yer verildi. Yazıda ayrıca Pavey’in hükümetin bireysel hakları geliştiriyormuş gibi görünürken aslında kadın hakları konusundaki zayıf karnesini kapatmaya çalıştığı görüşünde olduğu anlatıldı.