Meclis’e ‘çapulcu’ tişörtüyle geldi

Perşembe, 13 Haziran 2013 17:06

130613_sabahat.hmediumCHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için Meclis’e üzerinde “çapulcu” yazan tişörtle geldi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

Gündemdışı söz alan AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Gezi Parkı eylemleriyle başlayan olayları Arap Baharı ile kıyaslamanın ancak “cahillik ve art niyetle” ifade edilebileceğini söyledi.

Söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, şöyle konuştu:

“Yıl 2005; Başbakan ‘değişerek geliştim’ diyor. Milletvekilleri alkışlıyor. Yıl 2013; ‘kusura bakmayın bu Tayyip Erdoğan değişmez’ diyor. Milletvekilleri yine alkışlıyor. İşte cahillik bu.

‘Başbakanımız yakıp yıkanları muhatap almaz, onlarla görüşmez’ diyor Hüseyin Çelik. Abdullah Öcalan ile görüşüyorsun da Taksim’deki eylemcilerle mi görüşmüyorsun? Abdullah Öcalan, çevre koruma derneği başkanı mı? Cahilik toplumsal olayları görmemektir. Çapulçu diye insanları küçümsemektir. Polisimle ezerim zorbalığımla geçerim demektir.”

‘ÇAPULCU’ TİŞÖRTÜYLE ÇIKTI

Bu arada, CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, Gezi Parkı eylemcilerine destek vermek için üzerinde Çapulcu yazan bir tişörtle kürsüye çıktı. Beyaz tişörtte “direngezi” yazdığı da görüldü.

Akkiraz, Sivas katliamının sanıklarından birine Alman vatandaşlığı verildiğini belirterek, Almanya’yı kınadığını ifade etti.

Alevilerin eşit vatandaş olmak; ödedikleri vergilerin karşılığını almak; ibadethanelerini seçmek istediklerini dile getiren Akkiraz, “Oysa iktidarlar Alevilere hala camiyi gösteriyor” dedi.

Akkiraz, 3. köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesini eleştirdi.