Meclis Kampüsü’ndeki lojmanların yerine yeşil alan

Cuma, 9 Ağustos 2013 13:31

file (5)Meclis Kampüsü içerisinde yer alan lojmanlar yıkılıyor. Lojmanların alanı yeşil alan olacak.

Meclis’te devam eden inşaat faaliyetleri hakkında AA muhabirine bilgi veren TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi, Meclis’in ihtiyaçlarını mümkün olduğu kadar en kısa sürede tespit ederek gidermek istediklerini söyledi.

Yeni Halkla İlişkiler Binası’nın bitmek üzere olduğunu belirten Çiftçi, “Bu bina ile çok zaruri bir ihtiyaç karşılanmış olacak. Milletvekilleri, 9 metrekarelik odalardan daha geniş ve ferah odalara taşınacak. Bunun son rütuşları yapılıyor, inşallah 1 Ekim tarihi itibariyle taşınma işlemi bitmiş olacak” dedi.

Çiftçi, yeterli sayıda aracı alacak otoparkı olmadığı için 450 dönümlük Meclis arazisinin her yerinin araçlarla doldurulmuş vaziyette olduğunu ifade ederek, “Meclis, yukarıdan bakarsanız adeta araç tarlası gibi görünüyor. Meclis çalışanları buraya geldiklerinde araçlarına yer bulmakta zorlanıyor.Bu nedenle başlattığımız Meclis Kampüsü içerisindeki büyük bir otopark yapımı devam ediyor” diye konuştu.

Taburun boşalttığı yerdeki eğitim alanına yapılan otoparkın bu anlamda Meclis için önemli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Çiftçi, otoparkın harfiyat işleminin tamamlandığını, ihalesinin yapıldığını, 2014 yılının Haziran ayında da tamamlanacağını kaydetti.

Haydar Çiftçi, “Otoparkın kapasitesi 800 araçlık olacak. Milletvekilleri için yeni Halkla İlişkiler Binası’nın altında 600 araçlık otopark daha olacak. Mevcut A ve B Blokların önündeki kapalı alanda 360 araçlık otopark var. 800 araçlık bir otopark daha yapılması durumunda ihtiyaç karşılanmış olacak. Otopark tamamlandığı zaman Kampüs içinde araç ve trafik yoğunluğu olmayacak, giriş ve çıkışlar Güvenlik Caddesi’nden olacak. Diğer kapılar da yeniden düzenlenecek” dedi.

TBMM Başkanlık Divanı’nın aldığı karar uyarınca, Kampüs içerisinde yer alan, 1982’li yıllarda yapılan lojmanların yıkılacağını ifade eden Çiftçi, “Daha önce 4 blok yıkılmıştı, kalan 60 dairelik 5 blok da yıkılacak” diye konuştu.

Çiftçi, kampüs içinde lojmanın çokça eleştirildiğini belirterek, yıkılacak alanın yeşil alan olacağını, böylece Meclis Kampüsü’nün yeşil alanının daha da artacağını sözlerine ekledi.