Maymunlar Cehennemi’yle ilgili bilmedikleriniz

Salı, 15 Temmuz 2014 16:00

Dipnot Tablet sinema köşesinde Ali Arıkan, vizyona giren olan Maymunlar Cehennemi filmi hakkında bilmediklerinizi kaleme aldı. Filmi izlemeden önce mutlaka okuyun.

 

1968 yapımı “Maymunlar Cehennemi” kişisel ve sanatsal oluşumumun mihenk taşlarından biridir. Aynı şekilde, onu takip eden dört devam filmini de severim ve iyi de bilirim. “Maymunlar Cehennemi” hikâyeleri, kendi içlerinde etkileyici ve karışık bir bilim kurgu destanıdır; format olarak da zamanda yolculuk kavramında sıklıkla ortaya çıkan “büyükbaba paradoksu” çerçevesinde oluşur. 20th Century Fox’un filmi yıllardır yeniden çekmek istediği bilinir; zaten 2001’de Tim Burton’ın yönettiği versiyon da, bu çabaların şimdiye kadar tek meyve vereniydi. (Ne iğrenç filmdir o da be kardeşim, zaten Tim Burton’ın iyi bir yönetmen olup olmadığı da başlı başına bir yazı konusu)

Stüdyo, bundan altı sene kadar önce senarist Scott Frank’e, orijinal serinin dördüncü filmi olan ve maymunların (aslında şebeklerin; şempanze, goril, orangutan ve bonobo şebek familyasından – yaşasın biyoloji) isyanını anlatan “Conquest of the Planet of the Apes” filminin yeni bir versiyonunu yazmasını istedi. “Ceasar” adlı bu senaryo, epey karanlık ve zeka isteyen bir hikaye olduğu için iki sene önce rafa kaldırıldı fakat Fox’takilerin kafasına saksı filan düşmüş olacak, en sonunda filmi yapmaya karar verdiler. Rupert Wyatt’ın yönettiği ve başrollerinde James Franco ve Andy Serkis’in oynadığı 2011 tarihli film çok iyiydi. Modern Hollywood estetiğine hakimiyetini daha önce kanıtlamış olan Matt Reeves’in yönettiği Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti bu hafta vizyona giriyor. Filmin şerefine Maymunlar Cehennemi serisiyle ilgili bilinmeyen birkaç bilgi vermeyi görev saydım.

- 1968’deki ilk filmin senaryosunu en önce Alacakaranlık Kuşağı’nın yaratıcısı ve başyazarı Rod Serling yazdı. Pierre Boulle’nin 1963 tarihli aynı adlı romanından esinlenen filmin sağ gösterip sol vuran son sahnesi de zaten Serling’in buluşu ve Alacakaranlık Kuşağı’ndan çıkmadır.

- Pierre Boulle’nin orijinal romanı biraz farklı biter. Kitapta, ana karakter Ulise (Odysseus’un Latincesi olduğunu söylememe gerek yok ama yine de belirtiyorum) ve maymunların elinden kurtardığı Nova filmdekinin aksine gerçekten de başka bir gezegendedir. Maymunlardan kaçtıktan sonra Ulise gemisine atlar ve 350 ışık yılı uzaktaki Dünya’ya geri döner. Fakat Dünya’ya indiğinde görürler ki “insandan maymuna evrim” Dünya’da da gerçekleşmiştir. Tüm evrene bu iki gezegenden uzak durmalarını salık veren bir mesaj gönderirler. Kitabın sonunda da bu mesajı iki şempanze bulur; “hiçbir insan bu kadar akıllı olamaz” diye inanmazlar.

- Maymunlar Cehennemi serisi her zaman dünyadaki çeşitli sosyal ve kültürel olaylara göndermelerle dolu olmuştur. Siyasi kaygılı pek çok bilim kurgu hikayesi gibi bu da serinin bir şekilde bizim dünyamıza entegre olmasını sağlar. Amerikan zencilerinin mücadelesinden tutun da İsrail-Filistin konusuna kadar seri günümüz problemleriyle yakından ilgilenir.

 

Yazının tamamı için: 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play