Marvel’ın geleceği

Salı, 4 Kasım 2014 15:41

Modern süper kahraman filmlerinin başlangıcı, 2000 yılında gösterime giren ilk X-Men’e dayanır. Bryan Singer’ın filminin gişedeki başarısı, dijital efektlerin gelişme göstermesiyle birleşerek, Hollywood için yeni bir kâr kapısı açtı. X-Men’le aralanan kapı, benim gibi modern çağ çizgi romanlarıyla büyüyen neslin Hollywood’da önemli yerlere gelmeleri ve stüdyoların, süper kahraman filmlerinin artık sadece antisosyal dörtgözler zümresine hitap etmediğini anlamasıyla da, ticari sinemanın mihenk taşlarından biri haline geldi.

Amerikan süper kahraman çizgi romancılığının iki büyük şirketi DC ve Marvel da bu ivmeden yararlanmak için kolları sıvadılar. Daha önceleri sahip oldukları karakterler arada sırada beyazperde (veya televizyona) uyarlanmış olsa da, modern süper kahraman filmleri çağı iki şirket için de yeni bir başlangıç oldu. DC için karakterleri sinemaya uyarlamada sorun yoktu. Zaten DC’nin sahibi Warner Bros şirketiydi ve DC’nin Superman, Batman veya Wonder Woman gibi karakterlerinin film haklarını elinde tutuyordu. Marvel için ise durum değişikti.

Marvel dünyasındaki kahramanlar, rakip film stüdyoları arasında paylaşılmıştı. DC gibi sadece tek bir stüdyonun (DC’nin sahibi de olan Warner Brothers) çatısı altında değildi. Örümcek Adam’ın tüm hakları Sony’deydi. X-Men ve Fantastic Four karakterlerinin, yani sadece bu gruplar değil onların tüm düşmanlarının haklarıysa Fox şirketindeydi. Geriye elle tutulur bir Avengers kalmıştı ama Avengers’ı oluşturan karakterlerin sinemaya nasıl yansıtabileceği büyük bir soru işaretiydi. Çizgi roman meraklıları arasında bile Avengers, 1960’lardaki gibi öyle ahım şahım popüler değildi. Bunun dışında, Avengers’ı oluşturan ana kahramanlar da zaten başka stüdyolardaydı.

Fakat Marvel’ın planı büyüktü. 2005’te, ellerinde olan on karakteri göstererek, 500 milyon dolarlık bir finansman sağladılar. Sonra aynı sene Iron Man’i New Line’dan, 2006’da da Thor ve Hulk’ı Sony’den geri aldılar. Bu arada şirketin başındaki David Maisel, Marvel’ı Disney’e satmak için çalışmalara başladı ve satış 2009’da sonlandı. Disney’nin kontrolü ele almasından sonra Maisel şirketten ayrıldı; o zamana kadar onun iki numarası olan Kevin Feige, şirketin elindeki kahramanların sinemaya aktarılması gibi muazzam bir sorumluluğu üstüne aldı. Iron Man zaten şirket Disney’e satılmadan bir sene önce vizyona girmiş ve beklenilenden çok başarılı olmuştu. Marvel da, elindeki tüm kahramanların aynı evrende yaşadığı ortak hikâyeler zinciri projesine çoktan atılmıştı. Ama Disney’nin desteğiyle bu riskli plana dört kolla sarıldı. Ve şimdiye kadar da Marvel çok başarılı oldu.

Hazırlayan: Ali Arıkan

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

Tags