Marmaray’daki ilk seferi gazeteciler anlattı

Pazartesi, 28 Ekim 2013 10:46

Yarın hizmete girecek olan ve İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakalarını boğazın altından bir tren hattı ile birleştiren Marmaray projesini ilk gazeteciler denedi. Marmaray projesi ilgili brifingin ardından hat üzerine ilk geçişlerini yapan gazeteciler bugünkü yazılarında Marmaray ile ilgili izlenimlerini aktardılar:

Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök Marmaray’yi İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Tüneli ile karşılaştırarak Marmaray’ın çok daha ferah olduğunu ve kolostrofobi yaratmadığını söylüyor. Ayrıca Yeni Kapı istasyonunun içindeki küp seklinde aransör ünitesini Kabeye benzeten Özkök istasyonun geniş ve ferah olmasına dikkat çekiyor. İstasyon içinde Osmanlı motifleri hakimken Bizans ve Roma’nın da unutulmadığını anlatıyor. Özkök ayrıca Marmaray projesinde yapılan arkeolojik kazılarda İstanbul’in 8,500 yıllık tarihinden çıkartılan eserlerin replikaların duvarları süslediğini anlatıyor.

Gazeteci Taha Akyol da Marmaray projesini arkeolojik kazılar nedeni ile 4 yıl geciktiğini anlatıyor ve bulunan 35 bin eserin müzede sergileniceğini anlatıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırımın projesi propagandadan uzak mühensice anlattığını söyleyen Akyol buyk bir İstanbul depreminde Marmarayın dışarıdan daha güvenli olacağını vurguluyor.

5 istasyonlu Marmaray hattından günde 1.5 milyon kişi yaralanacak, Gebze-Halkalı arası 105 dakika, Bostancı Bakırköy 37 dakika, Sirkeci Üsküdar hattı 4 dakika sürecek. Marmaray yarın, yani 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.