Markalara Çekilen Rest Taraftara Jest Oldu

Çarşamba, 30 Temmuz 2014 10:26

Fenerbahçe taraftarının uzun zamandır beklediği reklamsız çubuklu formalar geri dönüyor. Peki, reklam alma kararının arkasında neler yatıyor. Cem Pelister Dipnot Tablet 175. sayı için kaleme aldı.

 

Markalara Çekilen Rest Taraftara Jest Oldu

Fenerbahçe’de yaz dönemi oldukça renkli geçiyor. Şampiyon takımın taraftarının keyfine diyecek yok! Fenerbahçeliler nasıl keyiften dört köşe olmasın ki… Geride bıraktığımız sezon, kulüp üç senelik kara bulutları dağıtıp güzel günlere yelken açtı ve yönetim bu güzel yaz aylarında endüstriyel futbola, arka yüzüne bakmazsak, büyük bir tokat atarak önünde reklam olmayan formayı piyasaya sundu. Hatta lansmanı Aziz Yıldırım bizzat kendisi yaparak oldukça doğru bir tanıtım gerçekleştirdi. Sonuçta formayı çoğunlukla başkan gibi fiziğe sahip kişiler giyeceği için doğrusunu söylemek gerekirse en gerçekçi görsel sunum bu olabilirdi. Geçmişte kalan o benzersiz çubuklu formaları kutsal ganimet sayan Fenerbahçe sevdalıları 36 yıl sonra o hayran oldukları çubukluya kavuştu. Artık Cemil Turan’ı izler gibi izleyebilecekler sevdikleri oyuncuları. Ya da babalarının gittiği gibi gidebilecekler stadyumlara. Her futbolsever gibi tribünlerde bolca vakit geçirmiş bendeniz bu konu hakkında duygusallık sınırlarını son raddesine kadar zorlamaktan çekinmem ama bu kararın biraz da arka yüzüne de bakmak zaruri gibi gözüküyor.

 

Güzel Oyunun Çirkin Kuyruğu ‘Endüstriyelleşme’ ve Reklamsız Forma Süreci

Küresel dinamikler futbolu, o çok sevdiğimiz güzel oyunu, bambaşka bir hale büründürdü. Kulüpler birçok konuda artık söz sahibi olamıyor. Onlardan önce konuşan bir arkadaşımız var o da her yerde patron olan PARA! Gelirlerin büyük kısmının sponsorlardan elde edildiği bu ortamda taraftarların düşünceleri maalesef duygusal olarak kalıyor. Kim istemez ki o 70’lerin reklamsız formalarını ya da sadece o forma için oynayan futbolcuları. Manchester United elinde olsa kendini Chevrolet’in halı saha takımı gibi gösteren o devasa amblemi göğsüne kondurur mu? Yıllık 79.8 Milyon Dolar masanın üzerine konunca, o logo da kırmızı şeytanların göğsüne aynı şekilde konabiliyor. Ya da Barcelona için 111 yıllık reklam almama geleneğinin sonlandırılması çok mu kolay oldu sanıyorsunuz… 45 Milyon Dolarlık gelir kaleminin üstünü çizemeyeceği gelenek olabilir mi? Fenerbahçe’nin kararı bütün bu milyon dolarlar arasında her ne kadar taraftar için göze alınmış müthiş bir fedakarlık gibi gözükse de aslında Fenerbahçe yönetimi bunu çok da isteyerek yapmadı. Bu gelirlere sahip takımlarla aynı arenada mücadele eden bir Fenerbahçe’nin böyle bir karar alma lüksü maalesef yok. İşin aslını özetleyerek bu karmaşık konuya bir girizgah yapmak gerekirse durum şöyle; Fenerbahçe’nin Türk Telekom ile biten anlaşması sonrası kulüp istediği rakama ulaşan bir sponsor bulamadı. Aralık ayında firmalara ilk rest KAP aracılığıyla çekildi ama görülen o ki bu da işe yaramadı. Fenerbahçe’nin istediği sponsoru bulamaması uzaktan bakıldığı başarısızlık olarak adlandırılabilir ama perde arkasında olması hiç istenmeyecek gelişmeler de yaşanmış olabilir. Kulübün iç dinamiklerini oldukça iyi bilen ve Fenerbahçe’nin gündemini en iyi şekilde takip eden spor yazarı Barış Gerçeker geçtiğimiz günlerde kişisel blogunda yayınladığı yazısında önemli bir detayı hatırlattı. Nisan ayında yapılan Fenerbahçe Olağan Divan Kurulu Toplantısı’nda “Sponsorluk anlaşmalarının önü yapılan baskılar ile kesiliyor” iddiası bizzat başkan Aziz Yıldırım tarafından ortaya atılmış. O günlerde forma reklamı arayışlarının sürdüğünü söyleyen başkan, gelen tekliflerden bazılarını kendilerinin geri çevirdiğini fakat bir kısmının ise siyasi baskı ile uzaklaştırıldığını söylüyor.

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play