Marina Abramovic “512 Saat” adlı performansında zamanı durduruyor

Salı, 12 Ağustos 2014 13:34

Performans sanatçısı Marina Abramovic’in Serpentine’deki 512 Saat adlı gösterisini İldem Wilson Dipnot Tablet için takip etti ve kaleme aldı.

Marina Abramovic “512 Saat” Adlı Performansında Zamanı Durduruyor

Performans sanatçısı Marina Abramovic’in Serpentine’deki 512 Saat adlı gösterisini izlemeye gitmeden önce kafamda yine ‘benim sanattan beklentim ne ki?’ gibi fazlasıyla temel sorular dönmeye başladı. Bu aşırı köktenci sorgulama halleri uzun süredir çağdaş sanat yapıtlarına karşı duyduğum hissizlikten kaynaklanıyor. Çağdaş sanatın Duchamp’tan beri yeni bir söz söylemeden, her sıkıcı tekrarı için nerdeyse “R. Mutt” kadar saygı ve önem beklemesi, bunu beklerken de sırtını tamamen sanat fetişizmine yaslıyor olması bir izleyici olarak bende derin bir umutsuzluk yaratmış olsa gerek. Bu nedenle, yeni bir sanat gösterisine gideceğim zaman kafamda “artık sanat diye birşey olmasa mesela” gibi distopik fanteziler de kurmuyorum değil.

Bu hisler içinde gittiğim 512 Saat, çağdaş sanat hakkındaki genel kötümserliğimde bir iyileşme yaratmasa da en azından sinirlenmeden çıktığım bir gösteri oldu. Abramovic’in kendi performansından bahsederken sık sık “insanlar arası enerji alışverişi” gibi uyduruk ifadeler kullanmasına anlam veremesem de bunu bir tarafa bırakmayı başardım. Çünkü 512 Saat özünde izleyicisine dürüst bir deneyim sunuyor ve genel olarak yapmak istediğini başarabilen bir performans. Bu anlamda bir izleyici/katılımcı olarak kendimi bir tür “aptallar göremez” sahtekarlığının enayi bir kurbanı gibi görmedim.

Abramovic’in performansına ilgi yoğun. Galerinin önünde kuyruğa girenlerin sayısı öyle fazla ki bazı günler parkın bir ucuna kadar uzanan kuyruğun Twitter’da bir hashtag’i bile var. Perfomansı görmek isteyen ama saatlerce kuyrukta beklemeyi göze alamayanlar Twitter’dan hava durumu takip eder gibi Serpentine’deki Marina Abramovic kuyruğunun uzunluğunu takip ediyorlar. Marina Abramovic her sabah (Pazartesi günleri hariç) saat 10’da performans gösterisi için Serpentine Galerisi’nin kapılarını bizzat kendi açıyor ve gelenleri karşılayıp tek tek ellerini sıkıyor. Abramovic’in performansı iki buçuk ay boyunca, haftanın altı günü, hergün sekiz saat boyunca Serpentine Galerisi’nde ücretsiz olarak gösteriliyor.

512 Saat Abramovic’in yine insan bedeninin ve zihninin sınırlarını zorlayan işlerinden biri. 70’lerdeki işleri kadar dramatik ve şiddetli olmasa da anlatmak istediği mesajı ulaştırması açısından kuvvetli. Serpentine Galerisi’nden içeri girdiğinizde çantanızı ve beraberinde telefonunuzu da kilitli bir dolaba bırakıyorsunuz. Performans boyunca dış dünya ile ilişkinizin kesilmesi şart. Hatta öyle ki sadece iç sesinizi dinleyebilmeniz için etrafınızdaki sesleri duymanızı engelleyen bir kulaklık takmak zorundasınız.

Dipnot Tablet 177. sayısını indirmek için: 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play