Marihuana erkeklerde meme büyümesi yapıyor

Cuma, 6 Aralık 2013 14:40

Marihuana erkeklerin korkulu rüyası jinekomasti yani meme büyümesine yol açıyor olabilir. ABD’li plastik cerrah Dr Anthony Youn CNN haber sitesine yazdığı makalede, memelerini küçültmek için gelen erkek hastalarından marihuna kullanmayı hemen bırakmalarını istediğini söyledi. Marihuana’nın sperm sayısını azalttığı biliniyordu, erkeklerde meme büyümesine yol açtığını ise kanıtlayan bir araştırma bulunmuyor.

Ancak Dr Youn marihunanın içinde bulunan maddelerin hayvanlar üzerinde yapılan testlerde östrojen hormonunu tetikleyerek testosteron seviyesini azalttığını ve testisleri de küçülttüğünü söyledi.

Marihuna üzerine yapılan aratırmalar maddenin yasa dışı olması nedeni ile sınırlı sayıda yapılabiliyor. En son 1972′de yapılan bir araştırmada da jinekomasti ve marihuana arasında bağlantı bulunmuş. Plastik cerrah Dr. Youn son günlerde ABD’deki bazı eyaletlerde kullanımı serbest bırakılan marihuana ile ilgili olarak “eğer meme büyümesinden şikayetçiyseniz marihuana içmeseniz iyi edersiniz” diyor.

Tags