Marc Pierini: Her 6 ayda bir kriz yaşayan bir ülke AB’in cıkarına olmaz

Çarşamba, 22 Ocak 2014 16:24

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun bir önceki başkanı Marc Pierini Euronews haber kanalına Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Pierini Türkiye’deki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmaları ve polis ve savcıların görev yerlerinin değiştirilmesine ithafen, “2000 polisin ve daha fazla savcının görev yerini değiştirip, yasalarda ve yönetmeliklerde değişik yapıp, polisin mali hesaplarını ve internet aktivitelerini izlerseniz bunlar hep bir savunma mekanizmasıdır. Hatta şunu söyleyebilirim ki suçunu itiraf etmektir” yorumunu yaptı.

Pierini ”Maalesef alınan tedbirler hukukun üstünlüğünün düşüşte olduğunun göstergesi. Adalet ve haklar Brüksel ve diğer Avrupa başkentlerinde önemli konulardır. Şu anda AB’nin yapabileceği tek şey üyelik için yapılan pazarlıklarda Türkiye ile sabırlı bir ilişki içinde olmaktır. Reformlar için siyasi insiyatif gereklidir ama bu basit ya da kolay olmayacaktır. Türkiye eğer üyelik istiyorsa, AB de bu reformlar konusunda ısrarcı olmalıdır.” dedi

Muhabirin “Türkiye’nin üye olması fikrini kabul etmeyen ülkeler var. Son 8 yılda pazarlıklar duraksadı. En sonuna gelindiğinde bile üyeliği veto etmeyecekleri gibi bir garanti de yok” şeklindeki suali üzerine Pierini “Tabi ki. Her ülke Türkiye’nin üyeliği ile ilgili olarak referanduma gidebilir ve en küçük bir çatlak ses bile tüm bu çalışmaları sona erdirebilir. Oyunun kuralı bu ve Türkiye bu kuralı kabul etti. Türkiye’nin istemediği şey her 6 ayda bir fikir değiştirilmesi. Ama Avrupa’nın bakış açısından sorun üyelik değil. Avrupa bunu bir demokrasi sorunu olarak görüyor. Türkiye’nin bugünkü nüfusu 75 milyon, 10 yıl sonra 85 milyon olacak. İstikrarlı ve demokratik bir Türkiye herkesin çıkarına olur, ama her 6 ayda bir kriz yaşayan bir ülke olmaz.” şeklinde konuştu.