Mandela ölümünde bile birleştirici rol oynadı: Anma töreninde siyasi düşmanlar bir araya geldi

Salı, 10 Aralık 2013 19:10

Bugün dünyadan bir çok liderin katıldığı Güney Afrika’lı lider Nelson Mandela’yı anma töreninde siyasi düşmanlar bir araya geldiler.

ABD başkanı Barack Obama soğuk savaş dönemindeki düşmanı olan Cuba’nın lideri Raul Castro ile el sıkıştı. Fransanın son seçimlerdeki iki rakibi Hollande ile Sarkozy yan yana oturdular. Hollande ve Sarkozy Güney Afrika’ya Fransa’dan farklı uçaklarla geldiler.

Eski Amerikan başkanı George Bush ve ailesi Demokrat eski başkan Clinton ve ailesi ile aynı yerde oturdular. İngiltere eski başbaki Tony Blair ve kendisini sert bir şekilde eleştirmiş olan Zimbabwe devlet başkanı Robert Mugabe ile aynı sahneyi paylaşıtı. Tony Blair, “Zimbabwe Mugabe’siz daha iyi bir yer olur” demiş. Mugabe ise Tony Blair’i sömürgecilikle suçlamıştı.

Obama Castro

 

Çok sayıda dünya liderini buluşturan tarihi anma törenine Rusya, Çin, İsrail ve İran törene devlet başkanları düzeyinde katılmayan ülkeler arasında yer aldılar.

 

Hollande Sarkozy

Törene ayırca ABD başkanı Barack Obama, İngiltere başbakanı David Cameron ve Danimarka başbakanı Helle Thorning-Schmidt’in bu “selfie”si damgasını vurdu.

Selfie Cameron Obama

Tags