Maliye Bakanı Şimşek: Borsadan çıkış sınırlı oldu

Çarşamba, 12 Haziran 2013 14:08

imageMaliye Bakanı Mehmet Şimşek CNBC-e Genel Yayın Yönetmeni Servet Yıldırım’ın sorularını yanıtlıyor.

Maliye Bakanı son dönemde yaşanan olayların Türkiye’ye yönelik algı sorunu yaratıp yaratmadığıyla ilgili olarak, “Son dönemde çok ciddi bir dezenfermasyon var. Bu da Türkiye algısını ister istemez etkiliyor. Son olaylar çok küçük ölçekli olmasına rağmen Batı’da yansıması çok büyük ölçekli oldu. Batı bunu satmaya çalıştı.

Ülkede üretim devam ediyor. Dün zaten rakamlar ortaya koydu. Türkiye yüzde 3 büyüyor. Avrupa’da ekonomiler daralıyor. Sanayi üretimi Nisan’da çok güçlü geldi. Üretim anlamında bir yansıma olmadı. Psikolojik olarak olmuş olabilir ama reel ekonomiye bir etkisi olmadı. Reel ekonomiye çok ciddi bir yansıma olmadı. Dezenfermasyon etkisi piyasalar üzerinde, küresel doğrudan yatırımlar açısından, turizm açısından etkileri tabiki olur. Piyasadaki hareketlerde aslında kısmen Gezi Parkı olaylarıyla ilgili.

Genelde dış piyasalarla etkili. Gelişmekten olan ülkelerden çıkış aslında geçen haftalarda başlamıştı. Geçen haftanın tümünü değerlendirmek gerekirse borsadan çıkış çok sınırlı. Türkiye’den çıkışın çok sınırlı olduğunu Merkez Bankası Başkanı da söyledi. Türkiye hak etmediği kadar algı noktasında zarar görüyor” dedi.

Şimşek, Türkiye algısında bir restorasyon dönemine ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

HATA YAPILMIŞSA DEĞERLENDİRME YAPMAMIZ LAZIM

Şimşek, demokratik haklarını korumak isteyen bir kesimin eyleminde hassasiyeti istismara kalkan marjinal gruplar olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Başlangıçta hatalar yapıldı. Başından bu yana çevre duyarlılığı ve başka sebeple gelen vatandaşlarımıza saygımız var. Bu süreçte bir takım yanlışlıklar yapıldıysa gereken yapılır. Ama orada illegal yapılanmaların orada toplanmaya başladığı da ortada. Başlangıçta bir hata yapılmışsa tabiki bizim geriye dönüp bakıp değerlendirme yapmamız lazım. Ama sonrasına ilişkin olarak da o görüntüler Türkiye’ye yakışmıyor. Başlangıçta hatalar varsa incelenir, dersler çıkarılır. Uluslararası medyanın bu olayları abartma çabası gözden kaçmıyor. Bu süreçte bizim de hukuki olarak önlem almamız gerekiyor ki alınacak.”

Şimşek, “Kamuya zarar verecek gösterileri kimse kabul etmez” diye devam etti.

YURTDIŞINDAKİ OLUMSUZ ALGIYI DÜZELTTİK

Son dönemde Gezi Parkı olaylarının Tahrir ayaklanmasına benzetilmesinin son derece yanlış olduğunu söyleyen Şimşek, borsadan çıkışların az olması dezenfermasyonun önüne geçmekle ilgili olduğunu söyledi, fon yöneticileriyle görüşüldüğünü ifade etti.

Şimşek, “Yurtdışındaki olumsuz algıyı düzelttik. Dalgalanmanın sınırlı kalması çabalarımızın sonucu” dedi.

FAİZ LOBİSİ NEDİR?

Şimşek son dönemdeki faiz lobisi tartışmalarına da değindi ve “Benim aklıma faiz lobisi deyince spekülatörler gelir. Ülkelerdeki durumlardan çıkar elde etmek isteyenler gelir. Ülkelerin bu durumda olmasından yararlanmaya çalışan kesimler bulunuyor” dedi.

Şimşek faizden nemalanan bir kesim olduğunu, eksi günlere özlem duyanlar olduğunu ifade etti ve “Türkiye bu stres testinden sağlam bir şekilde çıkacaktır” dedi.