Malezya Havayolları’nın kaybolan Boeing 777 uçağı ile ilgili gizem sürüyor

Pazartesi, 10 Mart 2014 13:54

Malezya Havayolları’nın MH370 numaralı uçuşu ile ilgili arama çalışmaları son hızla devam ediyor. Çin, Amerika ve Vietnam’ın da dahil olduğu sekiz ülkeden uzmanlar uçuşun başına ne geldiğini anlamaya çalışıyorlar.

Deniz üzerinde enkaz bulunmaması uçağın havada patlamış olması ihtimalini arttırıyor. Malezyalı bir uzmanın yaptığı açıklamaya göre “Eğer uçak tek bir parça halinde deniz yüzeyi ile temas etmiş olsaydı kurtarma ekiplerinin belli bir bölgede konsantre biçimce enkaz parçalarına rastlaması gerekirdi”

Arama jetleri Cumartesi günü Malezya ve Vietnam arasında deniz uzerinde yağ tabakası buldular. Ayrıca Tayland körfezinde bir kanat ve uçak kapısı görüldü.

Radar kayıtlarına göre uçak yok olmadan önce geri dönmeye çalışmış olabilir. Ancak pilotlar bu tip bir manevra yapmadan önce hava trafik  kontrolüne bilgi vermek zorundalar.

Uçakta Çin, Malezya, Endonezya, Avustralya, Fransa ve Amerika gibi 14 farklı ülkeden yolcu bulunuyordu.

Tüm dünyadan anti-terör birimleri uçağa çalıntı pasaportla binen kişilere odaklanmış durumda. Interpol’un kayıp ve çalıntı seyahat belgeleri veritabanında 167 ülkeden 40 milyondan fazla kayıt bulunuyor. Havaalanlarındaki pasaport kontrol noktalarının uçuş listesini bu veritabanı ile karşılaştırması gerekiyor. Interpol’un yaptıgı açıklamaya göre bu veritabanı eşleştirmesi olması gerektiği kadar etkin kullanılmıyor. Malezya uçuşunda da tüm güvenlik kontrollerinin yapılmadığı yetkililer tarafından açıklandı.

Uçağa bilet almak için birisi İtalyan, diğeri de Avusturyalı iki kişinin çalıntı pasaportu kullanılmış.

Kaybolan uçağın bir terör saldırısına kurban gidip gitmediği hala belirsizliğini koruyor. Uçuşta yakınları olanların endişeli bekleyişi sürüyor.