Malezya Havayolları’na ait uçak 227 yolcu ve 12 mürebbatı ile 36 saattir kayıp

Pazar, 9 Mart 2014 15:10

Malezya Havayolları’na ait 370 sefer sayılı uçak, 227 yolcu ve 12 mürebbatı ile 36 saattir kayıp. Boeing 777 model uçak, Cuma günü 12.21’de (TSİ 18.21’de) başkent Kuala Lumpur’daki havaalanından kalktı. Malezya ve Vietnam’ın Ho Chi Minh şehri arasında iken uçaktan yerel saatle 02.40’ta (TSİ 20.40’ta) irtibat kesildi.

Uçakta bulunanların yakınları hem olayın üzüntüsü hem de kesin bilgi alamamanın öfkesini yaşıyor. Malazya Havayolları yöneticisi Hugh Dunleavy Pekin’de basın mensuplarına yaptığı açılamada “Biz yolcuların yakınları ile görüştük 30 saat sonra halen haber alınamadığı için kendilerini en kötü senaryoya hazırlamaları gerektğini söyledik” dedi. Havayolları yolcuların aileleri ile yakından ilgilendiklerini ve sürekli bilgi verdiklerini söylüyor.

Askeri yetkililer 370 sefer sayılı uçağın kaybolmadan önce rotasını kalkış yaptığı Kuala Lumpur’a çevirmiş olabileceği açıkladı. Uçağın kaybolması ile ilgili olarak terör şüphesi de artıyor. Uçuş listesindeki İtalyan Lui Maraldi (27) ve Avusturyalı Christian Kozel’in (30) uçakta olmasının anlaşılması ve pasaportlarının çalınması, uçağa bu çalıntı pasaportlarla binenlerin terörist olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Malezyalı yetkililer radar bilgilerine göre uçağın geri dönmüş olabileceğini söylüyorlar. 40 gemi ve 37 uçakla arama çalışmaları Malezya’nın batı sahillerinide kapsayarak devam ediyor.

Havacılık uzmanları Boeing 777 yolcu uçağının son derece güvenli olduğunu teknik bir arıza nedeni ile irtibatının kesilmesinin “çok çok nadir” olduğunu söylüyorlar. Havacılık tarihinin en güvenli uçaklarından biri olarak bilinen Boeing 777′lerin ölümcül kaza oranı ise 5 milyonda 1.