Maldivler üzerinde görülen uçak MH 370 olabilir

Çarşamba, 19 Mart 2014 11:19

Maldivler’de MH370 uçağının kaybolduğu sabah alçaktan uçan bir jet uçağı görüldüğü rapor edildi. Bu durumda arama kurtarma çalışmaları Hint Okyanusunun güneyine kaydırıldı.

Maldiv adalarının Haveeru haber sitesinde adada birden fazla görgü tanığının ifadelerine yer veriliyor. Adadan bir tanığın ifadesi şu şekilde “Daha önce adanın üzerinde hiç bu kadar alçaktan uçan jet uçağı görmemiştim. Genellikle deniz uçakları bu yönde uçar ama o sabah çok alçaktan uçan büyük bir uçak vardı. Üstelik çok da gürültülüydü.”

Ayrıca uçağın yön değiştirmesi ile ilgili de tartışmalar başladı. Uzmanlar Boeing 777 tipi bir uçağın rota değiştirmesinin çok karmaşık bir işlem olduğunu belirtiyorlar.

Bu işlem için üç yöntem var:

1- Uçağın yönünü manuel olarak deiştirmek. Bunun için pilot koltuğunda oturan birinin yön kolunu çevirmesi gerekiyor.

2- Eğer uçak otomatik pilota bağlandıysa yine uçağa farklı bir yön vermek mümkün. Bu manuel olarak kolu çevirmekten daha karmaşık olsa da uçağı kaçıran korsanların başarabileceği bir yöntem.

3- Uçağın ‘Uçuş Yönetim Sistemi”ne yeni koordinatlar girmek. Bu yöntem ciddi şekilde karmaşık ve konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan birisi tarafından gerçekleştirilebilir.

Bugün New York Times’ın haberine göre MH370’in rota değişimi üçüncü ve en karmaşık yöntemle gerçekleşti. Bu durumda MH370’in kaybolmasından pilotların sorumlu olması ihtimali daha da kuvvetlendi. Haberde uçağın yönünü değiştiren her kimse Boeing uçakları hakkında bilgi sahibi birisi olduğu ve herhangi bir yolcunun uçuş yönetim sistemine yeni koordinatlar girmesinin düşük bir ihtimal olduğu belirtildi.

Uçakta yakınları olanların gergin bekleyişi sürüyor.

 

Haber: Buket Konuk Hirst